İnce barsağın primer malign tümörlerinde prognoza etki eden faktörler
Prognostic factors in primary malignant tumors of small bowel
- Tez No: 825333
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İnce barsağın primer malign tümörleri(İBPMT) oldukça nadir görülen kanserlerdir. Bu çalışmanın amacı nadir görülen bu tümörlerin klinikopatolojik özellikleri ile onkolojik sonuçların değerlendirilmesidir. Yöntem: Merkezimizde Ocak 2003-Mayıs 2022 tarihleri arasında İBPMT nedeni ile tetkik ve tedavisi yapılan hastaların verileri retrospektif olarak analiz edildi. Hastaların klinikopatolojik özellikleri, inflamasyona dayalı prognostik faktörleri ve genel sağkalım ile hastalıksız sağkalım arasındaki ilişkileri göstermek için tek ve çok değişkenli sağkalım analizleri yapılarak, morbi-mortalite sonuçları ve nihai onkolojik sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 106 hastanın verileri analiz edildi. Tümör yerleşimleri duodenum(non-ampuller) 34(%32.1), jejunum 30(%28.30) ve ileum 42(%39.60) idi. Adenokarsinom tanısı alan 29 hasta(%27.40) vardı. Kırk dokuz hasta(%46.20) sarkom(tümü gastrointestinal stromal tümör), 15 hasta(%14.20) nöroendokrin tümör, 10 hasta(%9.40) lenfoma, 3 hasta(%2.80) diğer histolojik alt tiplere sahip olarak değerlendirildi. Medyan takip süresi 18(1-140) aydı, medyan genel sağkalım süresi 109(78-139) aydı. Bir yıllık genel sağkalım oranı %78, 3 yıllık sağkalım oranı %62, 5 yıllık sağkalım oranı %57 idi. Genel sağkalım için yapılan analize göre, yüksek CEA değeri İBPMT hastalarda mortaliteyi 24 kat(OR) arttırmakta iken(p=0.018), mGPS skoru 2 olan (CRP> 10 mg/L, Albumin
Özet (Çeviri)
Objective: Primary malignant tumors of small bowel(PMTSB) are very rare cancers. The aim of this study was to evaluate the clinicopathological features and oncological outcomes of these rare tumors. Methods: The colorectal database was analyzed for patients with PMTSB between January 2003 and May 2022 using ICD codes. Univariete and multivariete survival analyses were conducted to demonstrate the association between the clinicopathologic characteristics, inflammation-based prognosticators, and overall survival(OS) and disease-free survival(DFS). Morbi-mortality results and final oncologic outcomes were compared. Results: A total of 106 patients' data were analyzed. Tumor locations were in duodenum(non-ampullary) 34 (%32.1), in jejunum 30 (%28.30) and in ileum 42 (%39.60). There were 29 patients (%27.40) diagnosed with adenocarcinoma. Forty-nine patients (%46.20) had sarcoma (all gastrointestinal stromal tumors), 15 patients (%14.20) had neuroendocrine tumors, 10 patients (9.40%) had lymphoma, 3 patients (%2.80) had other histological subtypes. The median follow-up time was 18(1-140) months and the median overall survival time was 109(78-139) months. The one-year overall survival rate was %78, the 3-year survival rate was %62, and the 5-year survival rate was %57. According to the analysis for overall survival, high CEA value increased mortality 24 times(OR) in PMTSB patients (p=0.018) and PMTSB patients with mGPS score of 2 (CRP> 10 mg/L, Albumin