Kulak burun boğaz hastalıkları alanında hayvan çalışmalarının iki farklı dönemde bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of animal studies in otorhinolaryngology in two different periods
- Tez No: 825332
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KEMAL ERDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında hayvan çalışması yayınlarının Animal Research: Reporting of In Vivo Experiments (ARRIVE) kılavuzu ve Replacement, Reduction and Refinement (3R kuralı) ile ilişkisine değinerek bibliyometrik analizini gerçekleştirmek amaçlandı. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında; iki farklı dönemde, belirlenen yıllarda ve Science Citation Index Expanded (SCIE) dergilerde hayvan çalışması yayınlarına, Web of Science Core Collection veri tabanından ve dergi arşivlerinden ulaşıldı. Bu alandaki ülkeler, dergiler, atıflar ve anahtar kelimeler ile, Microsoft 365 uygulaması Microsoft Excel programı ve VOSviewer yazılımları kullanılarak analizler gerçekleştirildi ve görselleştirildi. Toplam 821 hayvan çalışması yayınına ulaşıldı ve çalışmaya dahil edildi. Bunların 818'i yazılım ile analize dahil edildi. Hayvan çalışması yayın sayısının zaman içinde önemli ölçüde azaldığı belirlendi. Başta ABD, Japonya ve Türkiye olmak üzere, 38 farklı ülkeden hayvan çalışması yayınlarına katkı geldiği izlendi. En çok çalışmaya yer veren ve en çok atıf yapılan derginin The Laryngoscope olduğu görüldü. Anahtar kelimeler üzerinden yapılan ortak-kelime analizi, hayvan çalışmaları alanında üzerinde en sık durulan konuların, her iki dönemde büyük ölçüde benzer olduğunu gösterdi. Sonuç olarak bu bibliyometrik çalışma, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında hayvan çalışmalarının mevcut durumunu ve eğilimini ortaya koymuştur. Hayvan çalışması yayın sayısında ve kullanılan hayvan sayısında azalma, 3R kuralı 'azaltma' ilkesinin benimsendiğini desteklemektedir. Kullanılan hayvan sayısının raporlanmasındaki eksiklik, ARRIVE kılavuzu ile ilişkinin üzerinde daha çok durulması gerektiği vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to perform a bibliometric analysis of animal study publications in the field of Otorhinolaryngology by addressing the relationship with Animal Research: Reporting of In Vivo Experiments (ARRIVE) guideline and Replacement, Reduction and Refinement (3R rule). In the field of Otorhinolaryngology, animal study publications in two different periods, in specified years and in Science Citation Index Expanded (SCIE) journals were accessed from the Web of Science Core Collection database and journal archives. The countries, journals, citations and keywords in this area were analyzed and visualized using the Microsoft 365 application Microsoft Excel program and VOSviewer software. A total of 821 animal study publications were accessed and included in the study. Of these, 818 were included in the analysis with the software. It was determined that the number of animal study publications decreased significantly over time. It was observed that contributions to animal study publications came from 38 different countries, mainly from the USA, Japan and Turkey. The Laryngoscope was the journal with the highest number of studies and the most cited journal. The common-word analysis of keywords showed that the most frequently emphasized topics in the field of animal studies were largely similar in both periods. In conclusion, this bibliometric study revealed the current situation and trend of animal studies in the field of Otorhinolaryngology. The decrease in the number of animal study publications and the number of animals used supports the adoption of the 3R rule of 'reduction'. The lack of reporting the number of animals used emphasizes the need for more emphasis on the relationship with the ARRIVE guideline.