منهج الإمام مسلم في التعليل في الجامع الصحيح
İmam Müslim'in el-Câmiu's-Sahîh adlı eserinde uyguladığı ta'lîl yöntemi
- Tez No: 825346
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD ASSAHEB
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2010
 - Dil: Arapça
 - Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 229
Özet
İmam Müslim'in el-câmiu's-sahîh adlı eseri, kuranı kerimden sonra en sahih ikinci kitap olarak kabul edildiğinden bu eserin incelenmesi ve araştırılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın konusu açısından ise bazı âlimler, İmam Müslim'in eserinde fark etmediği illetlerin bulunduğunu iddia etmişlerdir. Diğer bir grup âlim ise es-Sahih'te bu eserin değerini düşürecek illetlerin varlığını kesin bir şekilde reddetmişlerdir. Bu nedenlerden ötürü, bu konu üzerinde bilimsel bir çalışma yapılması zaruri görülmüştür. Bu çalışmada Müslim'in ta'lîl konusundaki yaklaşımı ve metodu ele alınıp açıklığa kavuşturmayı amaçlanmaktadır. Ayrıca sahihinde illet olarak gördüğü bir şeyi belirtmekte midir? Şayet belirtiyorsa nasıl belirtmektedir? Ve neden bu böyle yapmaktadır? Bazı âlimler tarafından eleştirildiği illetleri bilmekte midir? Gibi soruları açıklığa kavuşturma hedeflenmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, bazı âlimlerin Müslim'in eleştirdiği ve illetli bulduğu hadisleri ve rivayetler ile bazı âlimlerin Müslim'in kendi illetlerini isnatsal ve metinsel ihtiyaçtan dolayı açıklamak için yaptığı çalışmaları takip amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun teorik açısından İmam Müslim'in Sahihindeki genel metodolojik yönü, Müslim'in rivayetleri ta'lil hakkında âlimlerin görüşlerini beyan etme ile sahihindeki illetlere yaklaşım metodu ele alınacaktır. İkinci bölümde, İmam Müslim'in sahihinde tahriç ettiği illetli rivayetler için uygulamalı bir çalışmadan oluşmaktadır. Bu bölümde, hadislerin derlenme süreçleri, düzenlenmesi, açıklanması ve onlardan faydalanılması süreci incelenecektir. Sonuç kısmında ise bu eserin sahih vasfını almayı hak ettiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca imam Müslüm, sahih hadis kitapları ile sünen hadis yazarlarının eserlerinde olduğu gibi kendi eserinden bu illetli hadisleri zikretmiştir. Ancak sonuç kısmında da belirtildiği üzere kendisi de bu âlimler gibi bu bu tür kusurları belirtmiş ve bunlara dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Imam Muslim's Methodology of Criticism in His Book“Al-Jami Al-Sahih”. Abstract The significance of the study springs from two reasons. The first is that it deals with Imam Muslim's Hadith book (Al-Sahih) – the second authentic book after the Noble Qur'an. The second is that the topic is concerned with the claim of flaws mentioned by Muslim himself about some narrations in his book, other claims of flaws to which he did not pay attention, and others of complete denial of any depreciating flaws. Therefore, there has been a need for a scholarly study that makes clear his methodology of explaining flaws; whether he mentions flawed Hadiths in his book; if he does, how and why he does it; and whether he was aware of the other scholars' criticisms. The study tracks the Hadiths and narrations criticised by some scholars for flaws, as well as those narrations believed by other scholars to have been reported by Muslim to show their flaws for reasons related to the chain or text of the Hadith. The study is divided into two parts. Part One addresses the theoretical aspect of the issue. Part Two practically investigates the flawed narrations reported by Muslim, in his (Al-Sahih). It is concluded that the book is worth calling (Al-Sahih) – i.e. the Authentic. Muslim mentions some flaws in a similar way to other compilers of Hadith who demonstrate and draw attention to flaws in their books. Furthermore, the general features of his methodology in mentioning and drawing attention to flaws are listed.