منهج الإمام ابن جرير الطبري(ت:310) في تقرير العقيدة من خلال كتابه (التبصير في معالم الدين) دراسة تحليلية
İbni Cerir et-Taberî'nin Dinin İşaretlerine Bakış isimli eserindeki Akâid konularını öğretmedeki yöntemi
- Tez No: 904924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN BANAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu bilimsel tez, İmam Ebu Cafer Muhammed bin Cerir et-Taberi'nin (ö. 310 h.) İslami inanç alanındaki düşüncesini,“et-Tebsir fi Mealimi'd-Din”adlı eserine dayanarak metodolojik bir şekilde incelemektedir. Bu çalışma, İmam Taberi'nin İslam mirasındaki yüksek bilimsel konumu ve Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat metoduna göre İslami inancın temellendirilmesi ve açıklanmasında oynadığı merkezi rol nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Tez, bir giriş ve sonuç bölümüyle birlikte üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, İmam Taberi'nin hayatının tarihsel ve bilimsel bağlamını inceleyerek, bilimsel kişiliğinin oluşumunu etkileyen siyasi, sosyal ve entelektüel koşulları vurgulamakta, ayrıca kişisel hayatı, bilimsel yolculukları ve eserleri hakkında bilgi vermektedir.İkinci bölüm,“et-Tebsir fi Mealimi'd-Din”kitabını tanıtmakta, İmam Taberi'nin eserleri arasındaki önemini ve yerini açıklamakta, yazım metodunu ve inanç konularını sunuş tarzını belirtmektedir. Bu bölüm ayrıca İmam Taberi'nin inancı açıklarken dayandığı kaynakları (Kur'an-ı Kerim, Peygamber'in Sünneti ve İcma) incelemekte ve her bir kaynağı kullanma metodunu açıklamaktadır. Bölüm, İmam Taberi'nin inanç konularını ele alış metodunu, takip ettiği kural ve prensipleri vurgulayarak incelemektedir. Bu kuralların en önemlileri: şer'i metinlere saygı ve teslim olma, nakli ve akli delilleri birleştirme, inancı açıklamada orta yolu ve ılımlılığı benimseme, şüphelere ve bid'atlere delil ve kanıtlarla cevap vermedir. Üçüncü bölüm, Taberi'nin kitabında ele aldığı iman, kader, Allah'ın isimleri ve sıfatları gibi inanç konularının analitik bir incelemesine ayrılmıştır. Burada konuların sunuş, tartışma ve delillendirme metodu açıklanmaktadır. Çalışmada birkaç sonuca ulaşılmıştır. En önemlileri: İmam Taberi'nin metodunun özgünlüğü ve kapsamlılığı, sahih nakil ile sağlam akli düşünceyi birleştirmesi, şer'i metinleri anlamada ve inancı açıklamada selefi salihin metoduna bağlılığı, inancı açıklamada Kur'an ve Sünnetten nakli delilleri esas alması, akli ve fıtri delillerden de yararlanması, özellikle Allah'ın isimleri, sıfatları ve kulların fiilleri konularında orta yolu ve ılımlılığı benimsemesi, Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat anlayışına muhalif gruplara nakli ve akli delillerle cevap vermeye özen göstermesidir.
Özet (Çeviri)
This academic thesis examines the methodological and analytical study of Imam Abu Ja'far Ibn Jarir Al-Tabari's (d. 310 AH) approach to Islamic creed, based on his book“Al-Basir fi Ma'alim Al-Din”(Insight into Religious Landmarks). The study holds significant importance due to Al-Tabari's prestigious scholarly position in Islamic heritage and his pivotal role in establishing and determining Islamic creed according to Ahl al-Sunnah wal Jama'ah methodology. The thesis is divided into three main chapters, preceded by an introduction and followed by a conclusion. The first chapter reviews the historical and academic context of Imam Al-Tabari's life, highlighting the political, social, and intellectual conditions that influenced his scholarly personality. It also provides an overview of his personal life, academic journeys, and works. The second chapter introduces the book“Al-Basir fi Ma'alim Al-Din,”explaining its importance and position among Al-Tabari's works, and clarifying his methodology in authorship and his approach to presenting doctrinal issues. This chapter also examines the sources Al-Tabari relied upon in establishing creed, namely the Holy Quran, Prophetic Sunnah, and consensus, along with his methodology in using each source. It focuses on studying Al-Tabari's approach to establishing matters of creed, highlighting the principles and fundamentals he followed, including: veneration of religious texts and submission to them, combining textual and rational evidence, maintaining moderation in establishing creed, and responding to doubts and innovations with evidence and proof. The third chapter is dedicated to an analytical study of the doctrinal issues addressed by Al-Tabari in his book, such as matters of faith, divine decree, divine names, and attributes, explaining his methodology in presenting, discussing, and proving them. The study concluded with several findings, most notably: Al-Tabari's methodology was characterized by authenticity and comprehensiveness, combining sound transmission and proper rational consideration, adherence to the righteous predecessors' methodology in understanding and establishing religious texts, relying on textual evidence from the Quran and Sunnah as a foundation for establishing creed, while utilizing both rational and logical evidence, and distinguished by moderation in establishing matters of creed, particularly regarding divine names, attributes, and human actions, and his attention to refuting groups that opposed Ahl al-Sunnah wal Jama'ah's creed, using both transmitted and rational arguments.