Semih Kaplanoğlu filmlerindeki kadın temsillerinin feminist eleştirel bakış çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of Women Representations in Semih Kaplanoğlu Films within the Framework of Feminist Critical Perspective
- Tez No: 825369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Feminist teori, kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik eşitliğini savunan bir harekettir ve sinemada bu fikirleri yansıtmayı hedefler. Feminist sinema ise genellikle kadın yönetmenlerin ve senaristlerin eserleriyle temsil edilir ve kadınların toplumdaki yerlerini, kadın haklarını ve cinsiyet rollerini ele alır. Bu çalışmada Semih Kaplanoğlu'nun Yusuf Üçlemesini oluşturan Bal, Süt ve Yumurta filmleri feminist eleştirel bakış çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Semih Kaplanoğlu filmlerindeki kadın temsillerini değerlendirmek ve bu filmleri feminist eleştirel teori açısından çözümlemektir. Çalışmanın literatür taraması kısmında cinsiyet, toplumsal cinsiyet, feminizm, dünya sineması, Türk sineması ve Semih Kaplanoğlu filmleri hakkında derinlemesine bilgi verilmiştir. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Filmler hakkında bilgi toplanmış, Yusuf Üçlemesi ve feminist teori ile ilişkili kaynaklara ulaşmak için veri tabanları taranmış ve daha sonra filmler izlenmiştir. Her bir film izlenirken, tüm sahneler detaylıca değerlendirilmiş ve filmlerde feminist teori ile ilişkili olabilecek sahneler not edilmiştir. Daha sonra not edilen bu sahneler tekrar izlenmiş ve feminist teori çerçevesinde çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında bu filmlerde dört ortak tema tespit edilmiştir. Bu ortak temalar sırasıyla değersizleştirilen kadın profili, kadın dayanışması, güçlü kadın profili ve kurban kadın profili şeklindedir. Araştırmada elde edilen bu ortak temalar daha sonra feminist teori kapsamında tartışılmış ve araştırma sonuçlarının literatür ile benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Feminist theory is a movement that advocates the social, political and economic equality of women and aims to reflect these ideas in cinema. Feminist cinema, on the other hand, is usually represented by the works of female directors and screenwriters and deals with women's place in society, women's rights and gender roles. In this study, Semih Kaplanoğlu's films Honey, Milk and Egg, which make up the Yusuf Trilogy, are evaluated within the framework of a feminist critical perspective. The main purpose of this study is to evaluate the representation of women in Semih Kaplanoğlu's films and to analyze these films in terms of feminist critical theory. In the literature review part of the study, in-depth information about sex, gender, feminism, world cinema, Turkish cinema and Semih Kaplanoğlu films is given. Content analysis method was used in the research. Information about the films was collected, databases were searched to find sources related to the Yusuf Trilogy and feminist theory, and then the films were watched. While watching each movie, all scenes were evaluated in detail and scenes that could be related to feminist theory were noted. These scenes were then watched again and analyzed within the framework of feminist theory. Within the scope of the research, four common themes were identified in these films. These common themes are devalued woman profile, women's solidarity, strong woman profile and victim woman profile respectively. These common themes obtained in the research were then discussed within the scope of feminist theory and the similarities and differences of the research results with the literature were revealed.