Okul öncesi çocuklarda denge ve koordinasyon egzersizlerinindikkat düzeyi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of balance and coordinationexercises on attention level in preschool children
  1. Tez No: 825374
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA, DOÇ. DR. CEREN SUVEREN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Okul öncesi çocuklarda denge ve koordinasyon egzersizlerinin dikkat düzeyi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikli olarak denge-koordinasyon testleri (ÇYDKT), flamingo denge testi ve frankfurter dikkat testi ön ve son test olarak uygulanmıştır. Yaşları 5 olan 18 erkek 18 kız toplam 36 öğrenci deney 1, deney 2 ve kontrol grupları olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştır. Deney 1 grubuna 12 haftada haftalık 2 gün 40'ar dakika özelleştirilmiş denge ve koordinasyon egzersiz programları yaptırılmıştır. Deney 2 grubuna haftada 2 gün 40'ar dakika sportif aktivite programı uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir egzersiz programına dâhil olmadan sadece günlük okul aktivitelerine devam etmiştir. Çalışmanın verileri SPSS (version 18,0) programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Test skorlarının (Test 1, Test 2, Test 3, Test 4, Test 5, Test 6, Test 7) gruplar açısından karşılaştırılmasında İki Yönlü Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (3x2, Üç Grup Öntest-Sontest) kullanılmıştır. Anlamlı farklılığın olduğu durumlarda; ikili karşılaştırmalar Bonferroni testi ile analiz edilmiştir. Flamingo denge testinin ön ve son test ortalama değerlerinin karşılaştırılmasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of balance and coordination exercises on attention level in preschool children. First of all, balance-coordination tests (ÇYDKT), flamingo balance test and frankfurter attention test have been applied as pre and posttests in the study. A total of 36 students, 18 boys and 18 girls, aged 5, have been divided into 3 different groups as experimental 1, experimental 2 and control group. Specialized balance and coordination exercise programs have been applied by the experimental group 1 for 2 days and 40 minutes each week during 12 weeks. A sports activity program of 40 minutes and 2 days a week has been applied by the experimental group 2. The control group continued only daily school activities without participating in any exercise programs. The data of the study were analyzed in the SPSS (version 18.0). Shapiro-Wilk test was performed to assess whether the data showed normal distribution. Variance Analysis (3x2, Three Groups Pretest-Posttest) was used in Two-Way Repeated Measures to compare test scores in terms of the groups (Test 1, Test 2, Test 3, Test 4, Test 5, Test 6, Test 7). In cases where there is a significant difference; Paired comparisons were analyzed by the Bonferroni test. A statistically significant difference was found in the comparison of the pre and posttest mean values of the Flamingo balance test (p 0.05).