Balata üretiminde basınç değişim etkilerinin incelenmesi
Investigation of pressure change effect in brake lining production
- Tez No: 825375
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN, DR. HİCRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fren sistemleri, hareket halindeki aracı durdurmak veya yavaşlatmak için tasarlanan mekanizmalardır. Frenleme, kinetik enerjinin ısı enerjisine sürtünme yoluyla dönüştürülmesi sonucu oluşmaktadır. Günümüzde yaygın olarak binek araçların ön tekerleklerinde diskli, arka tekerleklerde ise kampanalı fren sistemi kullanılmaktadır. Yeni model binek araçlarda ve motosikletlerde ön ve arka olmak üzere tüm tekerleklerde diskli fren sistemi tercih edilmektedir. Bu araştırmada, farklı basınç parametrelerinde üretilen fren balatası numuneleri incelenmiştir. Çalışmadaki temel amaç, çevre şartlarına uygun materyaller ile TS555 (2019) standardında, farklı basınç parametrelerinde balata numuneleri üretilerek incelenmesidir. Balata numuneleri 15, 20, 25, 30, 35, 40 MPa basınçlarında 6 farklı numune geliştirilmiştir. Üretilen balata numunelerinde sürtünme katsayısı, aşınma oranı, yoğunluk, sertlik, SEM analizi ve diskte yüzey pürüzlülüğü ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda balata numunelerinin sürtünme katsayısı ve aşınma oranları uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Brake systems are the mechanism designed to stop or slow down a moving vehicle. Braking is the result of the conversion of kinetic energy into heat energy by friction. Today, disc brake system is used on the front wheels of passenger cars and drum brake system is used on the rear wheels. Disc brake system is preferred on all wheels, front and rear, in new model passenger cars and motorcycles. In this research, brake pad samples produced by powder metallurgy at different pressure parameters were examined. The main purpose of the study is to produce and examine lining samples in different pressure parameters in accordance with the TS555 (2019) standard with materials suitable for environmental conditions. Lining samples 6 different samples were produced at 15, 20, 25, 30, 35, 40 MPa pressures. Wear, density, hardness, surface roughness, friction test and SEM analysis were performed on the produced lining samples. The friction coefficient and wear rates of the lining samples produced as a result of the experiments were found to be appropriate.