Differential effects of emotional arousal on memory-guided attention
Duygusal uyarılmanın bellek güdümlü dikkat üzerindeki farklı etkileri
- Tez No: 825393
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞAFAK ÇUKUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN TÜRKİLERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Duygusal Uyarılma Yanlılığı Kuramı (Arousal-Biased Competition Theory) duygusal uyarılmanın belirgin olmayan bilgileri zayıflatırken belirgin olan bilgileri önceliklendirdiğini savunmaktadır. Bu tezin ilk amacı Duygusal Uyarılma Yanlılığı Kuramının dikkat üzerindeki ön görülerini geçmiş bilgiler ışığında test etmektir (bellek güdümlü dikkat). Bu tezin ikinci amacı ise 3 çalışma içerisinde benzer deneysel görevler kullanarak farklı duygu uyandırma tekniklerinin etkisini araştırmaktır (bellek güdümlü dikkat taskı). Birinci çalışmanın amacı bellek güdümlü dikkat üzerinde beyaz gürültü patlaması adı verilen korku koşullaması tekniğini ve Duygusal Uyarılma Yanlılığı kuramını test etmektir. Çalışma için 38 katılımcı seçilmiş ve deney 34 katılımcı ile tamamlanmıştır. Öğrenme ve test aşamalarını barındıran görsel arama görevi (bellek-güdümlü dikkat görevi) kullanılmıştır. Sonuçlar Duygusal Uyarılma Yanlılığı kuramını desteklemezken, beyaz gürültü patlaması ile oluşturulan korku koşullaması tekniğinin duygu uyandırmada etkili olmadığını da göstermiştir. Böylelikle, ikinci çalışmada Duygusal Uyarılma Yanlılığı Kuramını ve manipülasyonun bellek güdümlü dikkat üzerindeki etkisini ölçmek için kısa ses klipleri kullanılmıştır. 47 katılımcı ile tamamlanan deneye toplamda 55 katılımcı katılmıştır. Birinci çalışmada kullanılan görsel arama görevinin aynısı ikinci çalışmada da kullanılmıştır. Sonuçlara göre, Duygusal Uyarılma Yanlılığı kuramına zıt olarak duygusal uyarılma katılımcıların dikkatini düşük öncelikli hedeflerde (belirgin olmayan) yüksek öncelikli hedeflere (belirgin) kıyasla daha çok geliştirmiştir. Üçüncü çalışmada ise hem Duygusal Uyarılma Yanlılığı kuramını test etmek için hem de farklı bir manipülasyon tekniğinin bellek güdümlü dikkat üzerindeki etkisini gözlemlemek için fotoğraf gösterimi kullanılmıştır. 56 katılımcı seçilmiş ve deney 51 katılımcı ile tamamlanmıştır. Birinci ve ikinci çalışmada kullanılan taskların aynısı olarak bu çalışmada da görsel arama görevi kullanılmıştır. Sonuçlar duygusal uyarılmanın katılımcıların dikkatini belirgin olan bilgiler üzerinde belirgin olmayan bilgilere göre daha çok geliştirdiğini göstermiştir. Duygu uyandırmada kullanılan bu farklı tekniklerin bu çalışmalarda farklı sonuçlara yol açacağı beklenmiştir. Bu hipotezi destekleyecek şekilde, 3 deneyden çıkan sonuçlar göstermiştir ki, her bir manipülasyon tekniği bellek güdümlü dikkat üzerinde test edilmesinde farklı etkilere neden olmaktadır. Özellikle, çalışma 1 de kullanılan teknik duygu uyandırmak için yeteri kadar güçlü değildi. Daha da önemlisi, çalışma 3 de bir manipülasyon tekniği olarak kullanılan resim sunumu Duygusal Uyarılma Yanlılığı Kuramının hipotezini desteklerken, çalışma 2 de kullanılan kısa ses klipleri tam tersi bir etki göstermiştir. Böylelikle, bu tezden çıkan bulgular duygu uyandırmadaki bütün manipülasyon tekniklerinin teorileri test ederken bir şekilde farklı sonuçlar verebileceğini önermektedir. Bu yüzden, deneyleri kurgularken uygun olabilecek duygu uyandırma tekniklerinin seçilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Arousal-Biased Competition (ABC) Theory suggested that emotional arousal helps to prioritise salient information, whereas it impairs non-salient information. The first purpose of this dissertation was to test the prediction of ABC theory on attention by prior knowledge (i.e., memory). Its second purpose was to investigate the effects of different emotional manipulation techniques using similar experimental tasks (i.e., memory-guided attention task) across three studies. The aims of the first study were to test the prediction of ABC theory and the effects of the fear-conditioning manipulation technique via white-noise burst on memory-guided attention. Thirty-eight participants recruited and experiment was completed with 34 participants. A visual-search task (i.e., memory-guided attention task) included training and testing sessions was employed. Results showed that manipulation technique, fear-conditioning with white-noise burst, was not effective to elicit emotional arousal and ABC theory was not confirmed. Therefore, short sound clips were employed as manipulation to test their effects on memory-guided attention and the prediction of ABC theory in the second study. Fifty-five participants took part in the experiment completed with 47 participants. The same visual-search task as study 1 was employed. According to the results, contrary to the ABC theory, emotional arousal enhanced participants' attention towards low-priority (i.e., non-salient) information than high-priority (i.e., salient) information. In the third study, a different manipulation technique which were image presentation was employed to test the effects of images on memory-guided attention and the prediction of ABC theory. Experiment was completed with 51 participants although 56 participants were recruited. Identical to the study 1 and 2, a visual-search task was employed. The results illustrated that emotional arousal enhanced participants' attention on the salient information compared to the non-salient information. In these studies, it was expected that the use of different techniques to elicit emotional arousal would result in different outcomes. Supporting this hypothesis, results from the three experiments showed that each manipulation technique has different effects on memory-guided attention. Specifically, the technique of white-noise burst employed in Study 1 was not strong enough to elicit emotional arousal. Importantly, Study 3, with image presentation as emotional manipulation, confirmed the hypothesis of ABC theory, whereas short sound clips in Study 2 resulted in an opposing effect. Thus, the findings of this thesis suggest that all manipulation methods in eliciting arousal would give somewhat different results in the testing of theories. Therefore, selection of an appropriate emotional manipulation technique is important when designing experiments.