Benign tiroid nodüllerinde mikrodalga ablasyon tedavisi ile radyofrekans ablasyon tedavisi etkinliklerinin ve işlemle ilgili parametrelerin radyolojik açıdan karşılaştırılması ve retrospektif olarak değerlendirilmesi
Radiologic comparison and retrospective evaluation of the efficacy of microwave ablation therapy and radiofrequency ablation therapy in benign thyroid nodules
- Tez No: 825394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH İNECİKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Genel popülasyonda görülme sıklığı oldukça fazla olan benign tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon (RFA) ve mikrodalga ablasyon (MWA) termal ablasyon yöntemleri, güvenli, konforlu ve etkili yönleri ile kullanımı gittikçe artan cerrahiye alternatif hatta bazı durumlarda cerrahiden öncelikli tercih edilen tedavilerdir. Bu çalışmada RFA ve MWA tedavilerinin etkinlikleri değerlendirmek ve tedavi sonuçlarını birbiri ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 61 (72,6%) kadın ve 23 (27,4%) erkek olmak üzere ince iğne aspirasyon biyopsisi ile benign tiroid nodülü olduğu kanıtlanan toplamda 84 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 54,8 ± 13,6 yıldı. İşlemler lokal anestezi ile ultrasonografi (USG) kılavuzluğunda uygulandı. İşlemler sonrasında 1,3 ve 6. aylarda USG ile volüm takibi yapılmış olan hastaların verileri incelendi. İşlem sonrasında 11/84 (13,1%) hastada tedaviye bağlı minör komplikasyon geliştiği görüldü. Komplikasyonlar, 4 hastada“işlem yerinde ağrı”, 2 hastada“geçici ses kısıklığı”, 1'er hastada ise“boyun ağrısı”,“boyun enfeksiyonu”,“hafif kanama”,“kulağa vuran ağrı”ve“seste çatallanma”şeklindeydi. Her iki tedavi yönteminde de volümdeki küçülme yüzdesi 1. ayın sonunda en yüksek iken diğer takiplerde bir öncesinden daha az olmak üzere artarak devam ettiği saptandı. (Her biri için p 1. ay hacmi > 3. ay hacmi > 6. ay hacmi). RFA tedavi grubunda 1. ay-3. ay % değişim oranları anlamlı biçimde MWA tedavi grubundan yüksekken, 3. ay-6.
Özet (Çeviri)
Radiofrequency ablation (RFA) and microwave ablation (MWA) thermal ablation methods for benign thyroid nodules, which have a high prevalence in the general population, are increasingly used as an alternative to surgery and in some cases even preferred over surgery due to their safe, comfortable, and effective aspects. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of RFA and MWA treatments and to compare the treatment results with each other. A total of 84 patients, 61 (72.6%) females and 23 (27.4%) males, who were proven to have benign thyroid nodules by fine needle aspiration biopsy were included in our study. The mean age of the patients was 54.8 ± 13.6 years. The procedures were performed under local anesthesia with ultrasonography (USG) guidance. After RFA and MWA procedures, volume monitoring was performed with USG at 1, 3 and 6 months. Treatment-related minor complications were observed in 11/84 (13.1%) patients after the procedures. 4 patients had“local pain”2 patients had“transient hoarseness”, and 1 patient each had“neck pain”,“neck infection”,“small amount of self-limiting”,“pain in the ear”and“bifurcation of the voice”. In both treatment modalities, the percentage of volume reduction was highest at the end of the 1st month and continued to increase at the other followups, but to a lesser extent than before (p 1st month volume > 3rd month volume > 6th month volume).