Farklı emosyonel değerlik ve uyarma düzeyine sahip dinamik görsel uyaranların süregiden EEG ritmlerinde oluşturduğu etkiler
Changes in ongoing EEG rhytms in response to dynamic visual stimuli with different emotional valence and arousal levels
  1. Tez No: 370070
  2. Yazar: MİRAY ERBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektroensefalogram (EEG) ile emosyon üzerine yapılan çalışmaların çoğunluğunu, farklı emosyonel durumlar oluşturmak için statik imgeler kullanan olaya ilişkin potansiyel (OİP) çalışmaları oluştumaktadır. Buna karşın, emosyonları daha iyi anlayabilmek ancak uyaranların gerçek hayattakine benzer bir şekilde dinamik sunumuyla mümkün olabilir. Emosyonel uyaranların dinamik şekillerde sunulmasının beynin elektrofizyolojik sinyalleri üzerinde oluşturacağı değişimleri görmek en iyi süregiden EEG'leri incelemekle mümkündür. Bu amaçla, çalışmamıza gönüllü olan 21 katılımcı, popüler Türk filmlerinden seçilmiş segmentleri izlerken EEG'leri kaydedilmiş ve her film segmentinin sonunda, izledikleri film segmentinin emosyonel değerliğine (pozitif ya da negatif), emosyonel uyarım gücüne (düşük ya da yüksek) ve oluşturduğu beğeninin derecesine yönelik kendilerine yöneltilen sorulara cevap vermişlerdir. Gösterilen film segmentlerinin katılımcılarda oluşturduğu elektrofizyolojik yanıtlar, katılımcıların filmler için bu üç parametre üzerinden verdiği skorlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Sonuçlarda frekans bantlarındaki değişimlerle, katılımcıların emosyonel değerlik, emosyonel uyarım gücü ve beğeni puanlamaları arasında anlamlı korelasyonlar gözlenmiştir. Daha önceki araştırmalarla uyumlu olarak alfa bandındaki aktivite hemisferler arası farklılık göstermiş, emosyonel uyarım gücündeki artış beta bandındaki gücün artmasıyla birlikte alfa bandının baskılanmasına yol açmıştır. Bunun yanısıra çalışmamız emosyonel değerlik ve beğeninin elektrofizyolojik sinyaller üzerindeki etkilerinin farklılığını ortaya koymakta başarılı olmuştur.Özetle, bulgularımız emosyonel uyaranların nesnel değerliği, uyarım gücü ve öznel beğeni parametreleri açısından süregiden EEG'nin farklı lokalizasyon ve frekans bantlarında spesifik değişimler oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalography (EEG) research on emotion has been dominated by Event Related Potential (ERP) studies that used static images to induce different kinds of emotions. However, a better understanding of emotions requires dynamic displays of stimuli as is often the case in real life. The best suited method to examine the changes in electrophysiological signals that occur during dynamic displays of emotional stimuli is through the recording of ongoing EEG?s. For this purpose, EEG recordings were collected on 25 channels from 21 healthy volunteers during watching film segments that consisted of emotional scenes chosen from popular Turkish movies. After presentation of each film segment, subjects were asked to give ratings according to the emotional valence (positive or negative), arousal (high or low) and subject?s liking of the scene. Electrophysiological signals generated in response to these film segments were analyzed based on the subjects? ratings of the stimuli. The results showed significant correlations between frequency band modulations and subjects? ratings on emotional valence, arousal and liking. In line with previous research, the power in the alpha band showed differential hemispheric activation and high levels of emotional arousal were associated with an increase in the beta band and suppression of the alpha band. Moreover, the study was successful in distinguishing the differential effects of emotional valence and liking on electrophysiological signals.In conclusion, these data provide evidence that emotional stimuli that differ in emotional valence, arousal and liking generate changes on different localizations and distribution of frequency bands on ongoing EEGs.