Business intelligence and its role in administrative development at the University of Misurata
İş zekası ve iş zekasının Misurata Üniversitesi yönetiminin geliştirilmesindeki rolü
- Tez No: 825398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Misurata Üniversitesi'nde iş zekası ve idari gelişim arasındaki ilişkiyi ve uygulamalarını kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, betimsel bir yaklaşım kullandı ve alandaki mevcut literatürü gözden geçirerek veri toplamıştır. Ayrıca, üniversiteden idari liderler, öğretim üyeleri, asistan öğretmenler ve öğrenciler de dahil olmak üzere 80 katılımcıya elektronik olarak dağıtılan bir anket geliştirilmiştir ve dağıtılmıştır. Bu çalışmanın temel bulgularından biri, iş zekası ve idari gelişim arasındaki ilişkidir. Katılımcıların iş zekası uygulamalarının idari gelişimde kullanımına yönelik algıları olumludur, özellikle üniversite içinde iş zekası sistem uygulamalarının kullanımı açısından. Sonuçlara dayanarak, çalışma, iş zekası uygulamalarında eğitimin önemini ve bunların yönetim gelişimine entegrasyonunu önermektedir. Ayrıca, üst düzey yönetimin iş zekası benimsemesini ve idari süreçlerde uygulamak için daha fazla çaba sarf etmesini teşvik etmektedir Çalışma, iş zekası eğitimine öncelik vermenin önemini vurgularken, üniversite liderlerine tanıtıcı ve farkındalık mesajlarının yayılmasının yanı sıra son iş zekası teknikleriyle güncel kalmanın gerekliliğini de vurgulamaktadır. Ayrıca, üniversitedeki iş zekası uygulamalarını keşfetmek için daha fazla ampirik araştırma yapılması önerilmekte olup, mevcut uygulama düzeyinin değerlendirilmesi ve potansiyel engellerin belirlenmesi de dahil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comprehensively understand business intelligence and administrative development, specifically focusing on their relationship and application at the University of Misurata. The study utilized a descriptive approach and collected data by reviewing existing literature in the field. A questionnaire was also developed and distributed electronically to 80 participants, including administrative leaders, faculty members, assistant teachers, and students from the university. One of this study's key findings is the correlation between business intelligence and administrative development. The participants' perceptions regarding the implementation of business intelligence in administrative development were positive, particularly in terms of utilizing business intelligence system applications within the university. Based on the results, the study suggests the importance of training on business intelligence practices and their integration into management development. Furthermore, it recommends supporting and encouraging senior management to embrace business intelligence and exert more effort in implementing it in administrative processes. The study emphasizes the significance of prioritizing training in business intelligence, as well as disseminating introductory and awareness messages to university leaders. Additionally, it highlights the need to stay updated with the latest business intelligence techniques and their modernization. The study also proposes conducting further empirical research to explore the applications of business intelligence within the university, including assessing the current level of implementation and identifying potential obstacles.