Örgütlerde adalet algısının iş tatmini üzerine etkisi: Van YYÜ idari personeli üzerinde bir araştırma
The effect of the perception of justice on job satisfaction in organizations: A study on the administrative staff of Van YYU
- Tez No: 964897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZTÜRKÇÜ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Üniversiteler, bilgi üretimi, paylaşımı ve toplumsal gelişime katkı sağlama açısından merkezi bir role sahiptir. İdari personel, üniversitelerin günlük işleyişini sürdüren, öğrenci ve akademisyenlerin ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, idari personelin işlerini etkili bir şekilde yönetmeleri ve örgütün hedeflerine katkı sağlamaları, örgütlerin genel başarısı için kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca, örgütlerde adaletin sağlanması ve iş tatmininin artırılması, hem bireysel performansı hem de örgütsel verimliliği olumlu yönde etkileyen faktörlerdir. Bu çalışmada, birincil veri toplama yöntemiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan 363 idari personele anket uygulanmış ve veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, t-testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis ve Dunn testleri ile çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, örgütsel adaletin iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle süreç adaleti ve etkileşim adaleti gibi faktörlerin iş tatmini üzerinde belirgin bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, adil bir yönetim anlayışının, çalışanların iş tatminini artırmanın yanı sıra, örgütsel bağlılık ve verimlilik üzerinde de olumlu etkiler yarattığı anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular, örgüt yöneticilerine adaletin sadece çalışan memnuniyetini değil, aynı zamanda örgütün genel başarısını da destekleyen kritik bir unsur olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, üniversite ve kamu kurumlarında adaletli yönetim uygulamalarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, şeffaflık, eşitlikçi uygulamalar ve adil karar alma süreçlerinin sağlanması, çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları açısından temel unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, araştırma bulguları, sektörel bazda örgütsel adalet ve iş tatmini ilişkisini daha geniş bir perspektiften incelemeye yönelik gelecekteki araştırmalara da katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde elde edilen verilerle, bölgesel düzeyde önemli bir katkı sunmuş ve literatürdeki boşlukları doldurmuştur. Gelecekteki araştırmalar, farklı sektörlerde ve coğrafi bölgelerde de benzer analizler yaparak, örgütsel adaletin ve iş tatmini üzerindeki etkisini daha kapsamlı bir şekilde inceleyebilir. Özellikle dijital teknolojilerin iş tatmini, adalet algısı ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri henüz tam olarak keşfedilmemiştir. Bu kapsamda gelecekteki araştırmalarda, yapay zeka ve metaverse teknolojilerinin örgütsel adalet ve iş tatmini üzerindeki etkilerinin incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of organizational justice perception on job satisfaction of administrative staff working at Van Yüzüncü Yıl University. Universities play a central role in knowledge production, sharing, and contributing to societal development. Administrative staff are a critical component in maintaining the daily operations of universities and meeting the needs of students and academics. In this context, the effective management of administrative staff's work and their contribution to the organization's goals are crucial for the overall success of the organization. Moreover, ensuring justice in organizations and enhancing job satisfaction are factors that positively affect both individual performance and organizational productivity. In this study, a primary data collection method was used by applying a survey to 363 administrative staff members working at Van Yüzüncü Yıl University, and the data were analyzed using SPSS 26.0 software. The obtained data were evaluated using t-tests, one-way analysis of variance, and multiple linear regression analyses. The research findings revealed that organizational justice has a significant effect on job satisfaction. In particular, factors such as procedural justice and interactional justice were observed to play a prominent role in job satisfaction. As a result, it is understood that a fair management approach not only increases employee job satisfaction but also has positive effects on organizational commitment and productivity. The findings indicate that organizational leaders should consider justice as a critical element that supports not only employee satisfaction but also the overall success of the organization. The results of the study highlight the need to strengthen fair management practices in universities and public institutions. In this context, transparency, equitable practices, and fair decision-making processes emerge as fundamental elements for employees' job satisfaction and organizational commitment. Furthermore, the findings of the study contribute to future research that aims to examine the relationship between organizational justice and job satisfaction from a broader perspective, on a sectoral basis. This study provides a significant contribution at the regional level through the data obtained at Van Yüzüncü Yıl University and fills a gap in the literature. Future research may further explore the impact of organizational justice and job satisfaction by conducting similar analyses in different sectors and geographic regions. In particular, the impact of digital technologies on job satisfaction, justice perception, and organizational commitment has not been fully explored. In this regard, future studies are recommended to investigate the effects of artificial intelligence and metaverse technologies on organizational justice and job satisfaction