الأربعونات الحديثية في الذكر والدعاء في العهد العثماني:تحفة النبي لإبراهيم فطري أفندي والذكر الجميل لمصطفى داية زادة أنموذجاً (دراسة وتحقيق)
Osmanlı döneminde zikir ve duayla ilgili kırk hadisler: İbrahim Fıtri Efendi'nin Tuhfetü'n-Nebî ve Mustafa Dâyezâde'nin ez-Zikru'l-cemîl'inin tahkik ve tahlili
- Tez No: 825402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHREDDİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Osmanlı Dönemi telif hareketi, özellikle kırk hadis mecmuaları çerçevesinde en yetkin formunu yakalamıştır. Zayıf olanları bir tarafa muhtemelen söz konusu hadis-i şerifler pek çok alimin bu telife yönelmesinin başat sebebiydi. Nitekim kırk hadis mecmuaları genel olarak İslâmî birikimi, özelde ise nebevî hadis mirasını koruma görevi üstlenmiştir. Kırk hadis mecmualarının dua ve zikir başta olmak üzere muhtelif alanlara önemli etkisi olmuştur. Bu çalışmamızda kırk hadis mecmua yazmalarından ikisinin tahkikini yapmayı tercih edip çalışmanın çerçevesini ise dua ile sınırlandırdık. İşbu nedenle kırk bini aşkın hadisi hıfzeden Hadis Hafızı ve Buhârî Şârihi olan İbrâhim Fıtrî Efendi'nin Tuhfetü'n-Nebî isimli yazmasını ele aldık. Yine Rumeli Kethudası Mustafa Dâyezâde'nin ez-Zikru'l-cemîl fî's-senâ ale'l-cemîl isimli yazmasını tercih ettik. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır; birinci bölüm çalışma metodu ve buna ilişkin meselelere, ikinci bölüm Tuhfetü'n-nebî ve müellifine, üçüncü bölüm ez-Zikru'l-cemîl ve müellifine. Sonuç ve öneri bölümüyle çalışma hitama erdirilmiştir. Çalışmamızda tarihsel metoda ek olarak tasviri metot ve karşılaştırmalı çıkarım metodunu kullandık. Nihai tahlilde kırk hadis mecmualarının müelliflerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra İslâmî mirasın korunması bakımından önemine işaret eden bu çalışma, söz konusu mecmuaların ortaya çıktığı çevre ile yönetici ve alimler gibi figürlerin bu konuya verdiği öneme dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra ez-Zikru'l-cemîl isimli yazmanın ikinci cildinin ana metnin devamı olmasına rağmen sanki onun şerhi şeklindekaydedilmesine binaen yazma katalogların yeniden gözden geçirilmesi gerektiği de ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The copyright movement of the Ottoman Period has achieved its most competent form, especially within the framework of the forty hadith collections. Aside from theweak ones, probably the hadiths in question were the main reason why many scholars turned to this work. As a matter of fact, forty hadith collections undertook the task of protecting Islamic knowledge in general and prophetic hadith heritage in particular.Forty hadith collections had a significant impact on various fields, especially prayer and dhikr. In this study, we preferred to analyze two of the forty hadith journal manuscripts and limited the framework of the study to prayer. For this reason, we have discussed the manuscript named Tuhfetü'n-nebî by İbrâhim Fıtrî Efendi, who is a Hadith Hafiz and Bukhari Commentator, memorizing more than forty thousand hadiths. Again, we preferred the Rumeli Kethudası Mustafa Dâyezâde's manuscript titled ez-Zikru'l-cemil fî's-senâ ale'l-cemil.The study consists of three parts; The first part is devoted to the study method and related issues, the second part is devoted to Tuhfetü'n-nebî and its author, and the third part is to ez-Zikru'l-cemil and its author The study has been concluded with the conclusion and suggestion section.In our study, in addition to the historical method, we used the descriptive method and the comparative inference method. In the final analysis, this study, which points to the importance of forty hadith magazines in terms of revealing the authors as well as the protection of the Islamic heritage, draws attention to the importance given to this issue by figures such as administrators and scholars. In addition to this, although the second volume of the manuscript named ez-Zikru'l-cemil is a continuation of the main text, it has emerged that the manuscript catalogs need to be revised since it was recorded as an annotation of it.