An evaluation of sketching in early conceptual design processes: physical and immersive environments
Erken kavramsal tasarım süreçlerinde eskizin değerlendirilmesi: fiziksel ve çevreleyici ortamlar
  1. Tez No: 825417
  2. Yazar: ZEYNEP SELCEN NARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK CAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yeni teknolojiler, çeşitli endüstrilerde ve disiplinlerde olduğu kadar erken kavramsal tasarım süreçlerinde etkili olma potansiyelleri nedeniyle giderek daha fazla tanınmaktadır. Bu çalışma, eskiz sürecinde fiziksel ve çevreleyici ortamların değerlendirmesine odaklanmaktadır. Farklı ortamlarda yapılan eskiz süreçlerinin erken kavramsal tasarım sürecindeki etkisini incelemektedir. Fiziksel ortamda kağıt tabanlı ve dijitalden başlayarak, çevreleyici ortamda Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) kullanılarak kapsamlı bir eskiz çalışması, 8 katılımcıyla yürütülen deneylerle gerçekleştirilmiştir. Süreçler, protokol çalışmaları aracılığıyla yürütülmüş ve değerlendirmeler, protokol analizi yöntemleri ve tasarım konuşma unsurları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, bağlantı grafiği grafiklerine dönüştürülmüş ve içerik ve değerlendirme kriterlerine göre analiz edilmiştir. Deneylerin ardından, katılımcıların fiziksel ve çevreleyici ortamlardaki deneyimlerini anlamak için anketler dağıtılmıştır. Deneyin sonuçlardan elde edilen sayısal verilere göre, tasarım hareketlerinin çevreleyici ortamda daha etkili olduğunu ve tasarım süreçlerinin çevreleyici ortamda daha etkili olduğunu görülmektedir. Fiziksel ortam kendi içerisindeki süreç analizine bakıldığında, tasarım üretkenliğinin analog temelli ortamda dijital temelli ortama göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. Çevreleyici ortamlar kendi içerisinde değerlendirildiğinde, tasarım üretkenliğine ait sayısal verilerin, AR temelli ortamda VR temelli ortama göre daha yüksek olduğu görünmektedir. Bu gözlem, tasarımcının çevreleyici AR ortamında bağlamsal etkileşimini artıran olumlu bir etken olarak yorumlanmıştır. Aynı zamanda, AR temelli tasarım sürecinin 1/1 ölçekli çıktıların üretilmesine imkan tanıyarak boyutsal tutarlılık sağladığı görülmüştür. Mimarlık veya endüstriyel tasarım disiplinlerinde fiziksel ve çevreleyici ortamların farklı amaçları ve kullanıcıları olmasına rağmen, tasarım üretiminde çevreleyici ortamların etkin kullanımının yakın gelecekte daha yaygın hale geleceği öngörülmektedir. Çevreleyici ortamlar, tasarımcılara nihai çizimi daha doğru bir şekilde temsil eden üç boyutlu bir alan içerisinde üretme imkanı sağladığından söz edilebilmektedir, bu sayede ölçek, oran ve mekansal ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına ve geliştirilmesine katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
New technologies are increasingly being recognized for their potential to be as effective in the early conceptual design process as they are in various industries and disciplines. This study focuses on the evaluation of physical and immersive environments in the sketching process. It examines the impact of sketching different environments on the early conceptual design process. A comprehensive sketching study ranging from paper-based and digital in the physical environment to VR (Virtual reality) and AR (Augmented reality) in the immersive environment was conducted with experiments involving 8 participants. The processes were conducted through protocol studies, and evaluations were performed using methods of protocol analysis and design conversation elements. The collected data was transformed into linkography graphics and analyzed based on content and evaluation criteria. Following the experiments, questionnaires were distributed to gather insights about participants' experiences in both the physical and immersive environments. According to the results of the experiment, the comparison between the physical and immersive environments showed that the design movements were more effective and the design processes were more impactful in the immersive environment. When evaluating the physical environment in terms of analog and digital based, it was observed that design productivity was more efficient in the analog based compared to the digital based, as indicated by numerical data. Upon evaluating the immersive environments individually, it becomes apparent that design productivity tends to be more efficient in AR based than in VR based. This observation is interpreted as a positive factor enhancing the designer's contextual interaction within the immersive AR environment. At the same time, the design process in the AR based was seen to provide dimensional consistency by enabling the production of 1/1 scale outputs. Although physical and immersive environments have different purposes and users in architectural or industrial design disciplines, it is predicted that the active use of immersive environments in the production of design will become more widespread in the near future. Immersive environments allow designers to produce their designs in a three-dimensional (3D) space that more accurately represents the final sketch, allowing for refinement and a better understanding of scale, proportion and spatial relationships.