Öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlığı, program özerkliği, pedagojik bilgi ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the curriculum literacy levels, curriculum autonomy levels and pedagogical knowledge and skill levels of teachers
  1. Tez No: 825423
  2. Yazar: ŞEYMA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇENGEL SCHOVILLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eğitimin önemli bileşenlerinden biri olan öğretmenin, verimli ve etkili bir eğitim sağlayabilmesi için öğretim programı okuryazarlık düzeyinin yüksek olması beklenmektedir. Bu araştırma öğretmenlerin birbiriyle ilişkili olduğu düşünülen öğretim programı okuryazarlığı, program özerkliği, pedagojik bilgi ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, belirlenen amaç doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Evreni doğru temsil edebilecek örneklem grubu, tabakalı amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini Aydın İli Kuşadası İlçesi resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 226 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretim Programı Okuryazarlık Ölçeği”,“Pedagojik Bilgi ve Beceri Ölçeği”ve“Program Özerkliği Ölçeği”resmi izinler alınarak kullanılmıştır. Veri analizlerinde Jamovi 2.2.5. ve SPSS 25.0 programları kullanılarak program okuryazarlığının boyutları, program özerkliğinin boyutları ve pedagojik bilgi ve becerinin boyutları tarafından ne düzeyde yordandığını incelemek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerden elde edilen bulgulara göre program okuryazarlığının program hedefi boyutu, pedagojik bilgi ve becerilerde öğrenci öğrenimi ile önem ve ilgi boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bir başka bulguya göre program okuryazarlığının program içeriği boyutu, program özerkliğinin planlama özerkliği boyutu ve pedagojik bilgi ve becerilerin ders planlama ile önem ve ilgi boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmüştür. Program okuryazarlığının öğrenme-öğretme süreci boyutu ile ölçme ve değerlendirme boyutlarında, pedagojik bilgi ve becerilerin önem ve ilgi boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Sonuç olarak pedagojik bilgi ve beceri boyutlarından önem ve ilgi program okuryazarlığının tüm boyutlarını etkilemektedir. Ayrıca pedagojik bilgi ve becerilerin öğrenci öğrenimi program hedefini; ders planlama ise program içeriğini etkilemektedir. Program özerkliğinin sadece planlama özerkliği boyutu, program içeriği üzerinde etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The teacher, who is one of the important components of education, is expected to have a high level of literacy in the curriculum in order to provide an efficient and effective education. This research was carried out to examine the relationship between teachers' levels of curriculum literacy, curriculum autonomy, pedagogical knowledge and skills, which are thought to be related to each other. In the research, relational survey model, which is one of the quantitative research approaches, was used in line with the determined purpose. The sample group that can represent the universe correctly was selected by stratified purposive sampling method. The sample of the research consists of 226 teachers working in the official primary and secondary schools of Aydın Province Kuşadası District. As data collection tools,“Personal Information Form”,“Curriculum Literacy Scale”,“Pedagogical Knowledge and Skills Scale”and“Programme Autonomy Scale”were used with official permissions. Jamovi in data analysis 2.2.5. and using SPSS 25.0 programs; Multiple linear regression analysis was conducted to analyze how much the dimensions of program literacy predicted by the dimensions of program autonomy, and dimensions of pedagogical knowledge and skills. According to the finding, there was a statistically significant difference between the curriculum goal dimension of curriculum literacy, student learning in pedagogical knowledge and skills, and the dimensions of importance and interest. According to another finding, a statistically significant relationship was observed between the curriculum content dimension of curriculum literacy, the planning autonomy dimension of curriculum autonomy, and the importance and interest dimensions of pedagogical knowledge and skills in lesson planning. There was a statistically significant difference between the learning-teaching process dimension and the measurement and evaluation dimensions of curriculum literacy, and the importance and interest dimension of pedagogical knowledge and skills. As a result, importance and interest from the dimensions of pedagogical knowledge and skills affect all dimensions of curriculum literacy. In addition, the student learning program goal of pedagogical knowledge and skills; lesson planning affects the content of the program. Only the planning autonomy dimension of program autonomy has an impact on the program content.