Türkmenistan'ın iktisadî ve kültürel hayatında geleneksel unsurlar
The traditional elements on the economic and cultural life of Türkmenistan
- Tez No: 825424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bugünki Türkmenistan'da yaşayan Türkmenler'in geleneklerinden kaynaklanmış olan ve günümüzde de sürdürdükleri kültürlerini, gerek hayat içerisinde önemli bir yer tutan iktisadî kaynaklarını hem besi hayvancılığı, atçılık ve balıkçılık ile avcılık faaliyetlerini içeren hayvancılık ile tarımsal üretim şekilleri kapsamında hem de çeşitli madenlerin işlenmesi, dokumacılık ve keçecilik gibi zanaat faaliyetleri ile bütüncül bir şekilde ele alarak iktisadî faaliyetleri günlük yaşamın birer kültürü olarak görmek mümkündür. Bunun yanı sıra kültürün yapı taşlarından olan aile yapısı; evlenme, düğün ve ölüm gelenekleri ve törenleri kültürün devamlılığı, korunması ve aktarımı bakımından oldukça önemli yer tutmaktadır. Kültürün günlük yaşamdaki yansımaları olan ulusal kıyafetler ve yemekler de Türkmen kültürünü anlamak bakımından büyük öneme sahibdir. Bütün bun unsurlar Türkmen kültürünün oluşturucuları ve sürdürücüleri olarak tezimizde bütüncül bir şekilde çeşitli yönleri ile ele alınmış ve Türkmen kültürünün doğru bir şekilde tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The culture of Turkmens living present-day in Turkmenistan, which originates from their traditions, continues to be maintained today.Economic activities can be regarded as a culture of daily life by encompassing the economic resources that hold a significant place in life, both within the scope of livestock and agricultural production methods, including livestock breeding, horse breeding, fishing, and hunting, as well as through various craft activities such as mining processing, weaving, and felting; in addition the that the family structure, which is one of the fundamental elements of culture, plays a crucial position in terms of the continuity, preservation, and transmission of culture through marriage, wedding and funeral customs and rituals. Traditional costume and food which are manifestations of culture in daily life, play a significant role in comprehending Turkmen culture.All of these resources have been comprehensively addressed in various directions as the creators and sustainers of Turkmen culture in our thesis, with the aim of accurately introducing Turkmen culture.