Enerji tedarik sürekliliğini sağlama yöntemleri ve fayda maliyet analizi
Methods to ensure continuity of energy supply methods of ensuring continuity of energy supply and cost benefits analysis
  1. Tez No: 825443
  2. Yazar: ROJİN TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIDA TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji tedarik sürekliliğinin kullanıcı ve elektrik dağıtım şirketleri açısından önemi vurgulanmıştır. Enerji tedarik sürekliliği kalite parametreleri incelenip, bu parametrelerin sağlanmadığı durumlar detaylandırılmıştır. Enerji tedariki sağlanmadığı durumlarda elektrik dağıtım şirketlerinin sorumlu olacağı tazminat ve diğer ödemeler ile ilgili formüllere yer verilmiştir. Elektrik dağıtım şebekelerinde enerji tedarik sürekliliğini etkileyen kesintilerin çeşitleri ve bu kesintilerin şebeke üzerindeki etkileri belirtilmiştir. Elektrik dağıtım şebekesinde oluşan kesintilerin, etkileme alanlarını azaltmak için alternatif enerji besleme kaynakları tesis edilmelidir. Alternatif enerji besleme kaynağı yatırımları ile şebeke iyileştirme hususlarına değinilmiştir. Yapılan yatırımların, enerji tedarik sürekliliği kalite parametreleri sağlanamadığı durumlarda oluşan tazminat bedelleri hesaplanıp kararlaştırılması gerekmektedir. Yöntem olarak belirlenen Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ)sorumluluk bünyesinde bulunan Şırnak İli Cizre ilçesi dağıtım şebekesi ele alınmıştır. Cizre ilçesinde bulunan F13 Kuştepe ile F14 Cizre-1 Ring Şebekesinin enerji tedarikini nasıl sağladığı analiz edilmiştir. Tesis edilen bu ring şebekesinin maliyeti hesaplanmış ve şebekenin tesis edilmediği durumla karşılaştırılmıştır. Bu durumda dağıtım şirketinin karşılaşacağı ceza miktarları hesaplanmış ve yatırımın fayda maliyet analizi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of the continuity of energy supply and distribution of users and electricity providers has been emphasized. The continuity and quality of the energy supply were examined and the conditions under which these people were not provided were detailed. Formulas regarding compensation and other payments for which electricity generation will be responsible if energy supply is not provided are included. It is stated that the interruptions that ensure the continuity of the energy supply in the electricity network and the effects of these interruptions on the network. Alternative energy supply sources should be established in order to reduce the interruptions and deteriorations in the electricity network. Alternative energy supply resources investments and network operations are mentioned. It is necessary to calculate and decide on the investments made, the continuity of the energy supply, the quality of the failure, and the compensation costs incurred. Dicle Electricity Distribution Inc. determined as the method. The distribution network of Şırnak Province Cizre district, which is under the responsibility of (DEDAS), has been discussed. It has been analyzed how the F13 Kuştepe and F14 Cizre-1 Ring Networks in Cizre district provide energy supply. The cost of this installed ring network was calculated and compared with the situation when the network was not installed. In this case, the penalty amounts that the distribution company will face were calculated and the cost-benefit analysis of the investment was made