Ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığı, siber zorbalık, siber mağduriyet ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between internet addiction, cyber bullying, cyber victims and parent attitudes in secondary school students
- Tez No: 825454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber internet günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Özellikle gençlerde internet kullanımı giderek artmaktadır. Pek çok faydası olmakla birlikte aşırı kullanıma bağlı riskler de bulunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, çalışmamızda ortaokul öğrencilerinin internet alışkanlıklarını, siber mağduriyet ve zorbalık durumlarını ve aile tutumlarını inceleyip aralarındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini yaşları 11 ile 13 arasında 150 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara Öğrenci Kişisel Veri Toplama Formu, Siber Mağduriyet (SMÖ) ve Zorbalık (SZÖ) Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBÖ-KF), Algılanan Anne Baba Tutum Ölçeği (AABTÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan 150 ilkokul öğrencinin yaş otalaması 11,92 ±1,52 ve 79 (52,7) kadın 71 (%47,3)'ü erkektir. Evinde bilgisayar veya tablet olan 147(%98) öğrenci bulunmaktaydı. Öğrencilerde yorgunluk ve uykuya dalmakta güçlük sık rastlanan şikayetlerdi. Öğrencilerin 62(%41)'i siber zorbalık yaşadığını söylemiştir. Bilgisayar ve akıllı telefona sahip olup olmamaları siber zorbalığa maruz kalmalarını arasında bir ilişki yoktur. Erkek öğrencilerde siber zorbalığa daha sık karşılaşmaktadır (p=0,027). Öğrencilerin ilgilendikleri hobileri olması (p=0,003), arkadaşlık (p=0,012) ve aile (p=0,000) ilişkilerinin iyi olması, bilgisayarı araştırma ve ödev amaçlı kullanması (p=0,000) ve bilgisayarda geçirdiği zamanı azalttıkça (p=0,000) siber zorbalık yaşaması azaltmaktadır. Young İnternet Bağımlılığı testi puanı 45,34±22,21 olarak elde edildi. İnternette geçirilen zaman ile YİBÖ-KF, SMÖ ve SZÖ skorları arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the internet has become a part of daily life, and the use of the internet is increasing, especially among young people. Although there are many benefits, there are also risks associated with overuse. The main purpose of this research is to examine the internet usage habits, cyberbullying and cyber victimization situations and family attitudes of secondary school students and to investigate the relationship between them. The sample of the research consists of 150 students aged between 11 and 13. Participants were evaluated using Student Personal Data Collection Form, Young Internet Addiction Test Short Form (YIAT-SF), Cyber Bullying Scale (CBS), Cyber Victimization Scale (CVS), and Perceived Parent Attitude Scale. The average age of 150 primary school students participating in the study was 11.92 ± 1.52, and 79 (52.7) were females and 71 (47.3%) were males. There were 147 (98%) students with computers or tablets at home. Fatigue and difficulty in falling asleep were common complaints among students. 62 (41%) of the students said that they experienced cyberbullying. There is no correlation between having a computer and a smartphone or being exposed to cyberbullying. Male students encounter cyberbullying more frequently (p=0.027). As students have hobbies they are interested in (p=0.003), friendship (p=0.012) and family (p=0.000) relationships are good, they use the computer for research and homework (p=0.000) and they reduce the time they spend on the computer (p=0.000) experience of bullying decreases. There is a significant difference between the time spent on the Internet and the YIAT-SF, CBS and CVS..