Aktarmasız hava yolu taşımacılığının Türkiye'nin ihracatına etkisi
The impact of direct air transportation on Türkiye's exports
  1. Tez No: 825453
  2. Yazar: EYÜP DABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU NERGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ulaşım sektörü küresel ekonominin en az görünen fakat hayati derecede önemli bileşenlerinden birisidir. Hava yolu taşımacılık sektörü ise yolcu ve yük taşımacılığı ile taşıma modları arasında hem dış ticarete hem de ülke ekonomisine katkısı önde gelen sektörlerden biri olarak hızla büyümesini sürdürmektedir. Küresel ekonomide, gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretini kontrol etmeleri ve küreselleşmenin faydalarından pay almaları için uluslararası hava yolu taşımacılığı özel bir öneme sahiptir. Nitekim ithalata veya ihracata konu olan ürünler hava yolu taşımacılığı hizmetlerine konu olmaktadırlar. Bu araştırma, aktarmasız hava yolu taşımacılığının Türkiye'nin ihracat dinamiklerine olan etkisini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda çalışmada 2015-2022 yılları arasındaki veriler kullanılarak panel veri analizi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan yolcu sayısı ve kargo uçuş sayısı verileri Türk Hava Yolları (THY) veri tabanından elde edilmiştir. Ayrıca çalışmanın bir diğer değişkeni olan ihracat miktarı ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret istatistikleri veri tabanından sağlanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, Türkiye'nin başka bir ülkeye gerçekleştirdiği doğrudan kargo uçuşları ve yolcu sayısının, o ülkeye olan ihracatı üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The transport sector is one of the least visible but vitally important components of the global economy. The air transport sector, on the other hand, continues to grow rapidly as one of the leading sectors between passenger and freight transport and transport modes, contributing both to foreign trade and to the country's economy. In the global economy, international air transport has a special importance for developing countries to control world trade and share the benefits of globalization. As a matter of fact, products subject to import or export are subject to air transport services. This research aims to comprehensively analyze the impact of direct cargo and passenger transport from air transport on Turkey's export dynamics. In this direction, panel data analysis was applied using the data between the years 2015-2022 in the study. The data on the number of passengers and cargo flights used in the study were obtained from the Turkish Airlines (THY) database. In addition, the export amount, which is another variable of the study, was obtained from the Turk,sh Statistical Institute (TUIK) foreign trade statistics database. The results obtained from the study show that the number of direct cargo flights and passengers carried out by Turkey to another country has a significant impact on its exports to that country.