Aşırı kilolu ve obez bireylerde kilo açısından kendini damgalama ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesinde yaşantısal kaçınmanın aracı rolü
The mediator role of experiential avoidance in examining the relationship between weight self-stigma and emotional eating in overweight and obese individuals
  1. Tez No: 825459
  2. Yazar: DİLAN GÜLAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı aşırı kilolu ve obez bireylerde kilo açısından kendini damgalama ve duygusal yeme arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınma davranışlarının aracılık rolünün olup olmadığını belirlemek ve bu ilişkinin anlamlılığı ve düzeyini değerlendirmektir. Çalışmaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne ve belirlenen sağlıklı beslenme kliniklerine başvuran, 18 yaş ve üzeri, herhangi bir psikolojik rahatsızlığı ve hamilelik süreci olmayan, aşırı kilolu ve obez (BKİ≥ kg/m^2) katılımcılar (n=200) dahil edilmiştir. Katılımcıların kilo ile ilişkili kendilerini damgalama düzeyleri“Kilo Açısından Kendini Damgalama Ölçeği”, duyguları ile bağlantılı olan sağlıksız yeme tutumları“Duygusal Yeme Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların olumsuz duygu, düşünce ve içsel deneyimleri kontrol etme veya değiştirme girişimlerinin düzeyini belirlemek amacıyla“Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde gönüllülük esas alınmış, ölçek formları yüz yüze uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak çeşitli uyum indeksleri açısından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether experiential avoidance behaviours have a mediating role in the relationship between weight-related self-stigmatisation and emotional eating in overweight and obese individuals, and to evaluate the significance and level of this relationship. The study included overweight and obese (BMI≥ kg/m^2) participants (n=200) aged 18 years and older, without any psychological disorder and pregnancy, who applied to Inonu University Turgut Ozal Medical Center Training and Research Hospital and designated healthy nutrition clinics. Participants' weight-related self-stigmatization levels and their unhealthy eating attitudes related to their emotions were evaluated using the“Weight Self-Stigma Questionnaire”and“Emotional Eater Scale”respectively. The“Multidimensional Experiential Avoidance Scale”was used to determine the level of participants' attempts to control or change negative emotions, thoughts, and internal experiences. Participation was voluntary and the scale forms were applied face to face. The data obtained were analyzed in terms of various fit indices using IBM SPSS 25.0 package program and structural equation modeling.