Fazla kilolu ve obez kadınlarda vücut ağırlığına ilişkin kendini damgalama, aşırı besin isteği ve benlik saygısı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between weight self-stigma, food cravings and self-esteem in overweight and obese women
- Tez No: 945372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, fazla kilolu ve obez kadınlarda vücut ağırlığına ilişkin kendini damgalama, aşırı besin isteği ve benlik saygısı düzeylerini değerlendirmek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, yaşları 19–65 arasında değişen ve beden kütle indeksi ≥25 ve 0,05), bu ölçek ile diğer üç ölçek arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p>0,05). Bu sonuçlar, obez bireylerde ağırlığa bağlı olumsuz değerlendirme ve yeme yönelimlerinin daha baskın olduğunu; benlik saygısının ise bu durumlarla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Çalışma bulguları, fazla kiloluluktan obeziteye geçişin yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve davranışsal riskleri de artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, obeziteyle mücadelede yalnızca ağırlık kontrolüne değil, aynı zamanda psikolojik ve davranışsal etkenlere de bütüncül bir yaklaşımla odaklanılması gerektiği söylenebilir. Bu süreçte bireylerin yeme davranışlarını anlamada ve sürdürülebilir yaşam tarzı değişikliklerini desteklemede diyetisyenlerin rehberliği kritik öneme sahiptir. İleri araştırmalarda farklı yaş ve cinsiyet gruplarında bu ilişkilerin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the levels of weight-related self-stigma, food craving, and self-esteem in overweight and obese women, and to examine the relationships among these variables. A total of 179 voluntary women aged 19 to 65 years with a body mass index (BMI) between ≥25 and 0.05), significant positive correlations were observed between this scale and the other three scale (p>0.05). These results suggest that negative weight-related self-evaluation and eating tendencies are more prominent in obese individuals, and that self-esteem is associated with these factors. The findings demonstrate that the transition from overweight to obesity increases not only physical risks but also psychological and behavioral vulnerabilities. Therefore, interventions targeting obesity should adopt a holistic approach that addresses not only weight management but also associated psychological and behavioral factors. In this context, the involvement of dietitians is essential for understanding eating behaviors and supporting sustainable lifestyle changes. Further studies are needed to examine these relationships across different age and gender groups.