Comparison of the cardioprotective effects of St. Thomas and del nido cardioplegia
St. thomas ve del nido kardiyoplejilerinin kardiyoprotektif etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 825463
  2. Yazar: AHMET DENİZ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞDAŞ ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kalp yetmezliği için yapılan cerrahi ameliyatlarda kalbi durdurarak İskemi/reperfüzyon (I/R) uygulanmaktadır. St. Thomas ve del nido kardiyoplejilerinin kardiyoprotektif etkilerini histopatolojik olarak incelemeyi amaçladığımız bu çalışmada kalp cerrahisinde kullanılan bu iki farklı kardiyopleji solüsyonunun karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmamızda PAUHDEK-2021/52 Sayılı Pamukkale Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu onay alındıktan sonra, her biri 23 haftalık olan toplam 18 adet tavşan, 3 gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi ve Aorta bağlandıktan sonra hiçbir kardiyoprotektif ajan verilmedi. 2. grupta bulunan tavşanlara Del nido kardiyoleji solüsyonu verildi. 3.gruba ise St. Thomas kardiyopleji solüsyonu verildi. Her bir tavşana, protokol sonrası aynı gün ketamin (%10 Ketasol®) 90 mg/kg ve xylazine (%2 Xylazinbio®) 15 mg/kg karşımı ile intraperitoneal anestezi uygulandı. Histolojik ölçümlerde Kaspaz 3 indükatörü ile connexin 43 (Cx43) indükatörü ile histolojik değerlendirme yapıldı. Çalışmamızın bulgularında St. Thomas ve del Nido kardiyopleji solüsyonlarının uygulandığı tavşanlardaki ölçümlerde kontrol grubuna kıyasla ATP içeriğini azaltarak doku hasarını azaldığını gördük. Hücresel hasarın 90 dk sonunda lokalize hemoraji ve Lokalize nekroz alanları, görülen en olumsuz doku hasarıydı. Kalp cerrahisinde kullanılan Del Nino kardiyoplejisinin koruyuculuğu sağladığını buna rağmen St Thomas için ilave dozlarla birlikte koruyuculuğunun del nidoya göre özellikle Kaspaz 3 boyası ve Cx43 boyalarında 90. Dakikada kontrol grubu ile benzer sonuçlar taşıdığını gördük. Ölçüm için değerlendirdiğimiz süre baz alındığında 120 dk. ve üzeri sürelerdeki sonuçlarında gruplar arası hücresel düzeyde ayrışmanın daha belirgin olacağını düşünüyoruz. Kullandığımız kardiyoplejilerin yıllardır insanda klinik kullanımı bulunmaktadır. Her iki kardiyopleji uygulamasının, kontrol grubuna kıyasla, belirgin bir şekilde myokard koruması sağlayarak doku kaybını azalttığını düşünüyoruz. Buna karşın del Nido kardiyoplejisinin daha uzun uygulama süresinin bulunmasını ve koruyuculuğunun daha iyi olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ischemia/reperfusion (I/R) is applied by stopping the heart in surgical operations for heart failure. In this study, where we aimed to examine the cardioprotective effects of st. Thomas and del nido cardioplegia histopathologically, these two different cardioplegia solutions used in cardiac surgery were compared. In our study, after the approval of the Pamukkale University Animal Experiments Ethics Committee numbered PAUHDEK-2021/52, a total of 18 rabbits, each of which was 23 weeks old, were divided into 3 groups. The first group was determined as the control group and no cardioprotective agents were given after connecting to the aorta. The rabbits in group 2 were given Del nido cardiolegy solution. in group 3, St. Thomas was given cardioplegia solution. Intraperitoneal anesthesia was administered to each rabbit with ketamine (10% Ketasol®) 90 mg/kg and xylazine (2% Xylazinbio®) 15 mg/kg on the same day after the protocol. Histological evaluation was performed with Caspase 3 inducer and connexin 43 (Cx43) inducer in histological measurements. In the findings of our study, St. In the measurements of rabbits treated with Thomas and del Nido cardioplegia solutions, we found that tissue damage was reduced by reducing the ATP content compared to the control group. Localized hemorrhage and localized necrosis areas at the end of 90 min of cellular damage were the most negative tissue damage seen. Despite the fact that Del Nino cardioplegia used in cardiac surgery provides protection, its protection with additional doses for St. Thomas is 90%, especially in Caspase 3 dye and Cx43 dye according to del nido. We found that it had similar results with the control group per minute. Based on the time we evaluated for the measurement, 120 min. and we think that the Decoupling between groups at the cellular level will be more pronounced in their results over a longer period of time. The cardioplegies we use have been in clinical use in humans for many years. We think that both cardioplegia applications significantly reduce tissue loss by providing myocardial protection compared to the control group. On the contrary, we think that del Nido cardioplegia has a longer application time and that its protection is better.