Kur'an-ı Kerim'de ısrar çeşitleri, güdüleyicileri ve etkileri
اإلصرار يف القرآن الكرمي أنواعه ودوافعه وآاثره.
- Tez No: 825464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kuran'I Kerim'de ısrar, çeşitleri, güdüleyicileri, etkileri isimli konuyu ele alan bu çalışma K. Kerimdeki ısrarla ilgili ayetleri, iniş sebebi, dil ve belağat açısından ele almaktadır. Yine ısrarın tarifini ve çeşitlerinden itaatta ısrar ve günahlara karşı ısrarı araştırmaktadır. Araştırma ısrarın dini ve uhrevi etkilerini ele aldığı gibi ısrarın yan etkilerini incelemektedir. Bazı insanların katı davrandığı bazı meseleleri şeri açıdan ele almaktadır. Ayetlerin araştırılmasında tümdengelim ve analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ulaştığı netice ısrarın aslı, bir şeye sebat, hatayı düzeltme, yaptığı şeyi defalarca tekrarlamadır. Yine varılan neticelerden bir diğeri, günahlara ısrar tevbenin zıttı, ısrar küçüğü büyük kılar, ısrarda küçük yok, tevbe de büyük yoktur, Küçük günahlarda ısrar kişinin adaletine, şahitliğinin kabulüne ve ondan rivayet aktarımına engel olur, Bu kişi ısrarı nedeniyle büyük günah işleme hükmündedir.
Özet (Çeviri)
This encyclopedia treatise on (Insistence in the Holy Qur'an, its types, motives, and effects) deals with the subject of persistence in the Holy Qur'an in terms of studying its verses, the reasons for their revelation, and their linguistic and rhetorical meanings. The topic also studies the effects of persistence, whether these effects are worldly effects, afterlife effects, or side effects, and the topic also deals with a study of some religious issues in which some people are strict and insist on them, and a statement of the legal view on them. I also came out with results, which is that the origin of persistence: is steadfastness on the thing, it is the residence on the sin, and the determination to do the same again and again and not to quit it, as it was shown that insistence on sin is the opposite of repentance, and persistence makes the minor in the ruling of the major, so there is no minor with persistence, nor Great with forgiveness, and insisting on minors has an impact on a person's justice, and the acceptance of his testimony and narration; Because in the judgment of committing major sins.