Sıçanlarda anjiotensin II reseptör blokerlerinin (AT1, AT2) ve anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü kaptoprilin in vivo miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarına etkisinde bradikinin rolü
Role of bradykinin in the cardioprotective effects of angiotensin-converting enzyme inhibitor captopril and angiotensin II receptor blockers (AT1, AT2) on in vivo myocardial ischemia-reperfusion injury in
- Tez No: 192353
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ACET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6.ÖZETSIÇANLARDA ANJİOTENSİN II RESEPTÖR BLOKERLERİNİN (AT1, AT2)VE ANJİOTENSİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ ENZİM İNHİBİTÖRÜ KAPTOPRİLİN İNVİVO MİYOKARDİYAL İSKEMİ-REPERFÜZYON HASARINA ETKİSİNDEBRADİKİNİNİN ROLÜAMAÇ: Geniş spekturumlu bir aktiviteye sahip olan kininler güçlü vazodilatatörlerdir.natriürezis ve diürezisi desteklerler. Ayrıca kininler postiskemik lökositlerin endoteleyapışmasını, mikrovasküler bariyerdeki bozulmayı ve doku hasarını azaltarak iskemi-reperfüzyon (IR) hasarında koruyucu rol oynarlar. İskemi süresince lokal bradikinin(BK) salınımı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ADE inhibitörü kaptopril, AT1 ve AT2reseptör blokerleri olan losartan ve PD123319' un in vivo sıçan modelinde IR'ıntetiklediği miyokardiyal infarkt alanı üzerine etkilerinde BK'in rolünü araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Nekroz oluşturmak için sol koroner arterin inen dalına 30 dkiskemi-iki saat reperfüzyon uygulandı. EKG değişikleri, kan basıncı ve kalp hızı deneyboyunca kaydedildi. Kaptopril (3mg/kg), losartan (2mg/kg), PD123319 (20µ/kg/dk)iskemiden 10 dk önce ve BK (40 µg/kg) iskemiden 1 dk önce I.V. olarak başlanıp tümiskemi boyunca verilirken, HOE 140(BK B2 reseptör blokeri) oklüzyondan 15 dak öncei.v bolus injeksiyon şeklinde verildi. Nekrotik doku, Trifenil Tetrazolyum Klorid (TTC)boyası ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYROLE OF BRADYKININ IN THE CARDIOPROTECTIVE EFFECTS OFANGIOTENSIN-CONVERTING ENZYME INHIBITOR CAPTOPRIL ANDANGIOTENSIN II RECEPTOR BLOCKERS (AT1, AT2) ON IN VIVOMYOCARDIAL ISCHEMIA-REPERFUSION INJURY IN RATSBACKGROUND: Kinin peptides having broad spectrum of activities are potentvasodilators and promotes natriuresis and diuresis. Kinins also protect againstischaemia-reperfusion (IR) injury by decreasing endothelial adherence of postischemicleucocytes, the disruption of the microvascular barrier and the tissue injury. Localrelease of bradykinin (BK) is increased during ischemia. The aim of this study was toexamine the role of bradykinin in the cardioprotective effects of ACE inhibitorcaptopril, AT1 and AT2 receptor blockers, losartan and PD123319, on IR inducedmyocardial infarct size in an in vivo rat model. MATERIAL AND METHODS: Toproduce necrosis, a branch of the descending left coronary artery was occluded for 30min followed by two hours reperfusion. ECG changes, blood pressure and heart ratewere measured during experiment. Captopril (3mg/kg), losartan (2mg/kg) andPD123319 (20µg/kg/min) were given I.V. 10 min before ischemia and BK (40 µg/kg)was given I.V. 1 min before ischemia and continued during ischemia, and HOE 140(BKB2 receptor blocker) was given intravenous bolus injection15 min before coronaryocclusion. Infarction was measured triphenyl tetrazolium staining. The volume ofnecrosis and total heart zone were determined by planimetry.