Gazâli ve Hocazâde'nin tehâfütleri bağlamında din-felsefe ilişkisi
The realationship between religion and philosophy in the context of Ghazâli and Hocazâde's works
  1. Tez No: 825471
  2. Yazar: AYŞE BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İslam düşünce tarihinde felsefe ile din ilişkisi teolojik ve felsefi bağlamı olan önemli bir meseledir. Gazâli ile başlayan ve uzun yıllar devam eden tehâfüt geleneği din-felsefe ilişkisi bakımından önemli bir konumda olup, filozoflar ve din âlimleri arasında ortak bir meseledir. Böylelikle varlığı insanlık tarihi kadar eski olan ve geçmişten günümüze kadar filozof ve din âlimleri için tartışma konusu olan din ve felsefenin konularının ortak olmasından dolayı birbiri ile olan ilişkisini, iki alanın birbirinden bağımsız olamayacağını değerlendirmek ve tehâfütlerin felsefe-din ilişkisini ortaya koyma da önemini ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between philosophy and religion in the history of Islamic thought is an important issue with theological and philosophical implications. The tradition of tehâfüt (incoherence), which began with al-Ghazālī and continued for many years, holds a significant position in terms of the relationship between religion and philosophy, constituting a common concern for both philosophers and religious scholars. Thus, by virtue of the shared subjects of discussion in the domains of religion and philosophy, which have existed as long as human history, and have been subjects of debate among philosophers and religious scholars from the past to the present, the study intends to assess the relationship between these two fields, emphasizing their interdependence, and underscore the significance of tehâfüt in elucidating the relationship between philosophy and religion.