Tehafütlerde ölümsüzlük problemi
The problem of immortality in the tahâfuts
- Tez No: 249350
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Felsefi problemlerden birçoğu, öneminden dolayı, insanın ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Bu problemler, insanlık tarihi boyunca çeşitli şekillerde mütemadiyen olagelmiş ve tekrar tekrar ele alınarak incelenmiştir.Bununla birlikte, insanlık, tarihin bilinebilen seyri içinde, özellikle felsefi açıdan kendi kendini devamlı olarak düşünmüş ve fiziki varlığının daha ötesine giderek ruhun varlığını, bedenle olan ilişkisini ve bedenden ayrıldıktan sonraki durumunu merak ede gelmiştir. Zaman zaman insan, bu merakını bir dinin öğretisinde bir dogma olarak, bazen de aklıyla ürettiği çözümlerle gidermek ve çeşitli delillerle düşüncesini temellendirmek istemiştir. İslam dünyasında Gazâlî'nin yazmış olduğu Tehafüt'ül Felâsife'de ruhun mücerret olması, ölümsüzlük ve meâd problemini tartışma konusuna dâhil etmiştir. Gazâlî, filozofların dini referans almadan sadece aklî delillerle bu konuları ispatlama çabalarına karşı çıkmış ve yine filozofların metodunu kullanarak, yani akıl ile onların delillerinin aksini ileri sürerek, delillerini çürütmeye çalışmıştır. Daha sonra gelen İbn Rüşd, Hocazâde ve Ali Tûsî de, Gazâlî'yi takip etmiştir. Burada önemli nokta ise, İbn Rüşd'ün, bazen Gazâlî'yi haklı bulması, bazen de filozoflardan tarafa fikir beyan etmesidir.
Özet (Çeviri)
Many philosophical problems are, due to their importance, of the matters in which man shows interest. Throughout human history, these problems have continuously and repeatedly been examined in various ways.Nevertheless, throughout history known to us, mankind has always thought, particularly in philosophical sense, of itself, and by going beyond his physical existence, wondered the existence of soul, its relationship with body and its fate after parting from body. From time to time, man has wished to resolve his curiosity through a dogma in the teaching of a religion, sometimes through solutions he produced with his mind, and thus establishing his thought with a variety of evidence. In Islamic World, the soul?s being abstract, immortality and problem of other world (ma?âd) have been included in the matter of debate in Tahâfut al-Falâsifa written by al-Gazâlî. By opposing the attempts of philosophers to solving these matters only by using rational proofs without referring to religion, al-Gazâlî tried to refute their proofs also by using philosophers? methods i.e., arguing proofs opposite to theirs. Later, Ibn Rushd, Hojazade and Ali Tusi followed al- Gazali. As for the important point here, it is the fact that Ibn Rushd sometimes sided with al-Gazali and sometimes supported philosophers.