Mahremiyetin dönüşümü ve cinselliğin yeni yüzü olarak sosyal medya
Social media as a transformation of privacy and the new face of sexuality
  1. Tez No: 825478
  2. Yazar: MAHBUBE GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DOLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezin amacı; teknolojinin ve beraberinde ürettiği sosyal medya araçlarının gelişmesiyle dönüşüme uğradığı iddia edilen mahremiyet bilincini, bunun kamusal ve özel alan etrafındaki etkisini incelemek ve cinselliğin sosyal medya araçlarında mahremiyetin dönüşümünü tetikleyen araçlardan biri olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda karma yöntem deseni türlerinden gömülü desen tercih edilmiştir. Tezde veriler sıralı olarak toplanmıştır. Öncelikli olarak nicel veriler“Mahremiyet Bilinci Ölçeği”,“Sosyal Medya Kullanım Motivasyonu Ölçeği”ve demografik bilgiler 491 kişi ile gerçekleştirilen çalışma sonucunda elde edilmiştir. Sonrasında amaçlı seçim yapılarak nicel örneklem içerisinde yer alan 19 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği sonucu nitel veriler elde edilmiştir. SPSS programı ile yapılan nicel veri analizi sonucunda kişilerin mahremiyet bilinçleri ile cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarını gizli kullananlar ile açık kullananlar arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Sosyal medya kullanıcılarının sosyal medya kullanım motivasyonları ile cinsiyet değişkenleri arasında erkekler lehine, medeni duruma bağlı olarak katılımcılar arasında ise bekarlar lehine anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Ayrıca sosyal medyada zaman geçirmem diyenler ile sosyal medyada zaman geçiren kullanıcılar arasında sosyal medyada zaman geçiren kullanıcılar lehine farklılık çıkmıştır. Sosyal medya hesaplarının gizliliği değişkenine bağlı olarak katılımcıların görüşleri arasında gizli kullananlar lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Instagram kullanıcılarının sosyal medya kullanım motivasyonları arasında kullanmıyorum diyenler ile takipçi sayısı fazla olanlar arasında, takipçi sayısı fazla olanlar lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the awareness of privacy, which is claimed to have been transformed by the development of technology and the social media tools it produces, and its effect on the public and private spheres, and to reveal that sexuality is one of the tools that trigger the transformation of privacy in social media tools. In this context, the embedded design, which is one of the mixed method design types, was preferred. Data were collected sequentially in the thesis. Primarily, quantitative data were obtained from the“Privacy Awareness Scale”,“Social Media Usage Motivation Scale”and demographic information as a result of the study conducted with 491 people. Afterwards, qualitative data were obtained as a result of semi-structured interview technique with 19 participants in the quantitative sample by making a purposeful selection. As a result of the quantitative data analysis made with the SPSS program, a significant difference emerged between the privacy awareness of the individuals and the variables of gender and educational status. In addition, there was a significant difference between those who use their social media accounts secretly and those who use them openly. There was a significant difference between the social media usage motivations of social media users and gender variables in favor of men, and between the participants depending on marital status in favor of singles. In addition, there was a difference between those who say they do not spend time on social media and those who spend time on social media in favor of users who spend time on social media. Depending on the confidentiality variable of social media accounts, there was a significant difference between the opinions of the participants in favor of those who used it secretly. There was a significant difference in the social media usage motivations of Instagram users between those who say they don't use it and those who have a large number of followers, in favor of those with a large number of followers.