Kendine zarar verme davranışı olan ergenlerde öfke düzeyi ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anger level and mindfulness in adolescents with self-harm behaviors
  1. Tez No: 825479
  2. Yazar: TUFAN ÇALIMBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bireyler bilinçli ya da bilinçsiz tarihin bütün dönemlerinde kendine zarar verme davranışları sergilemişlerdir. Kendine zarar verme davranışı her yaş grubundan insanlarda görülmekle birlikte ergenlik dönemindeki bireylerde çok daha fazla görünmektir. Bu çalışmada ergenlik dönemindeki bireylerin kendine zarar verme davranışında bulunmalarıyla bilinçli farkındalık düzeyleri ve öfke düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'da yaşayan ergenlik dönemindeki kendine zarar verme davranışında bulunan 64 kız 64 erkek birey olmak üzere toplam 128 birey ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma kapsamında değerlendirmeler için sosyodemografik form, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Ergen Öfke Değerlendirme Ölçeği (EÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24 programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada ilişkiler incelenirken Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals have exhibited self-harming behaviors in all periods of history, consciously or unconsciously. Although self-harming behavior is seen in people of all age groups, it is much more common in individuals in adolescence. In this study, the relationship between the self-harming behavior of adolescents and their conscious awareness levels was examined. Within the scope of the research, the research was carried out with a total of 128 individuals, 64 female and 64 male individuals, who were in adolescence period of self-harm living in Istanbul. Sociodemographic form, Self-Harm Behavior Evaluation Inventory (SIBSI), Conscious Awareness Scale (CIFI), Adolescent Anger Rating Scale (ESAS) were used for evaluations within the scope of the study. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS 24 program. Pearson Correlation Analysis was used while examining the relationships in the study.