Balıkesir ilinde yaşayan bireylerin öfke ifade tarzları ile sigara içiciliği arasındaki ilişki
The relationship between anger expression styles and smoking among individuals living in Balıkesir province
- Tez No: 825499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tütün kullanımı, dünyada ve ülkemizde önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Tütün kullanımının en sık rastlanan çeşidi sigaradır. Sigaranın yapısında nikotin maddesi bulunmaktadır. Nikotin maddesi, beyindeki dopamin seviyesini yükselterek haz duygusu oluşumunu sağlar. Sigara içenlerin büyük bir çoğunluğu sigara içme davranışı ile ilgili pozitif cümleler kullanmaktadır. Bu sonuçlardan yola çıkarak sigara içimi ile duygu kontrolü arasında bir korelasyon olabileceği düşünülmüştür. Sigara içen bireyler, sigara içimi sırasında kaygı ve öfke düzeylerinin azaldığını belirtmişlerdir. Bu çalışmada sigara içen bireylerin öfke ve öfke ifade tarzları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Balıkesir ilinde yaşayan sigara içen bireylerin öfke düzeylerini belirlemek yaşadıkları öfkenin ve öfke ifade tarzları arasında sigara içmenin ve sigara içiciliğinin bir etkisinin belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada sigara içicilik düzeyleri ile öfke ve öfke ifade tarzı arasında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlılık bulunamamıştır. Sonuçlar literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tobacco use ranks first among preventable causes of death worldwide and in our country. The most common form of tobacco use is smoking, which contains the substance nicotine. Nicotine elevates dopamine levels in the brain, resulting in a sense of pleasure. The majority of smokers use positive statements related to smoking behavior. Based on these findings, it is believed that there may be a correlation between smoking and emotion regulation. Smokers have reported a decrease in anxiety and anger levels during smoking. This study examines the anger levels and anger expression styles of individuals who smoke. The purpose of this study is to determine the anger levels of smokers living in Balıkesir province, and to determine the impact of smoking and being a smoker on their experienced anger and anger expression styles. No statistically significant relationship was found between smoking levels and anger or anger expression styles in the conducted study. The results are discussed within the scope of the literature.