Türkiye'de göç politikalarının gelişimi ve göçmenlerin Konya il göç idaresi hizmetlerinden memnuniyetlerinin ölçülmesi
Development of migration policies in Turkey and measuring immigrants' satisfaction with Konya provincial immigration administration services
- Tez No: 825507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanların mekânsal hareketliliğini ifade eden göç olgusu insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar savaş, sürgün ve doğal afetler gibi zorunlu sebeplerle yada daha iyi bir yaşama sahip olabilmek için gönüllü kendi iradeleri ile göç etmektedirler. Göç olgusu hem göç edenleri hem de göç edilen yeri etkileyen iki taraflı bir süreç olduğu için önemlidir. Çünkü çeşitli sebeplerle yer değiştiren bu kişiler yeni gittikleri yere mevcut kültürlerini de götürmektedir. Bundan dolayı basit bir şekilde mekânsal yer değiştirme olarak tanımlanan göç, aslen önce bireylerin psikolojik durumlarını değiştirerek kademeli olarak kültürden ekonomik yaşama kadar topluma dair hemen her şeyi etkileyen bir olgudur. Türkiye ise kurulduğu günden bugüne kadar çeşitli göç akınlarına maruz kalmış, göç konusunda hem göç veren, hem göç alan ve transit bir ülke konumundadır. Bu yüzden de Türkiye'nin geçmişten günümüze kadar göç politikalarını bilmek ve bu göç politikalarının göçmenler üzerindeki etkilerini anlamak önemlidir. Çünkü geçmişte uygulanan göç politikaların göçmenler üzerindeki etkilerini görmek gelecekteki göç politikalarını şekillendirmek açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Konya'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin, Konya İl Göç İdaresi Müdürlüğünden aldıkları hizmetlerden memnuniyeti SERVQUAL Modeli ile ölçülmeye çalışılarak Türkiye'deki göçmenlerin hizmetlerden memnuniyetine dair çıkarımlar yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which expresses the spatial mobility of people, is as old as human history. People migrate either out of necessity due to reasons such as war, exile, and natural disasters, or voluntarily, with their own free will, in search of a better life. Migration is important because it is a two-sided process that affects both the migrants and the place they migrate to. This is because these individuals, who change locations for various reasons, also bring their existing cultures to the new place they go. Therefore, migration, which is simply defined as spatial displacement, actually affects almost everything in society, from individuals' psychological states to culture and economic life, gradually. Turkey, on the other hand, has been subjected to various migration waves since its establishment, and it occupies a position as a country that is both a source of migration, a destination for migration, and a transit country. Therefore, it is important to understand Turkey's migration policies from the past to the present and the impact of these migration policies on migrants. Because seeing the effects of past migration policies on migrants is important for shaping future migration policies. In this study, the satisfaction of foreign nationals living in Konya with the services they receive from the Konya Provincial Directorate of Migration Management will be measured using the SERVQUAL Model, and inferences will be made regarding the satisfaction of migrants in Turkey with these services.