Biyolojik kontrol ajan potansiyeline sahip Trichoderma atroviride'nin F. graminearum üzerinde antagonistik etkisinin transkriptomik analizi
Transcriptomic analysis of antagonistic effect of Trichoderma atroviride that has potential biological control agent on F. graminearum
- Tez No: 825535
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fusarium graminearum arpa, buğday ve mısır gibi ekonomik öneme sahip tahıllarda 'Başak Yanıklığı' hastalığının dünya genelinde majör etmenidir. Bu hastalık mikotoksinlerle kontaminasyon, ürün kalite ve miktarında kayıp ve ekonomik zararlara neden olmaktadır. Dünya genelinde bu hastalıkla mücadelede en yaygın yöntem olarak fungisitler kullanılmaktadır. Ancak gelişen fungisit direnci yeni yaklaşımların uygulanmasını gerekli kılmıştır. Biyokontrol ajanlarının kullanımı bu kapsamda güvenilir, düşük maliyetli ve tekrarlanabilir bir uygulamadır. Trichoderma atroviride dünya genelinde önemli bir biyokontrol ajanıdır. Ancak F. graminearum üzerindeki potansiyel etkilerine dair moleküler bilgiler kısıtlıdır. Bu tezde, T. atroviride'nin F. graminearum üzerindeki etkileri transkript seviyesinde incelenmeye çalışılmıştır. T. atroviride kültürü ile konfronte edilmiş ve edilmemiş F. graminearum kültürleri üzerine antagonizmin, transkriptom seviyelerindeki değişimleri RNA dizileme analizi ile değerlendirilmiştir. Transkriptom analizi sonucunda; F.
Özet (Çeviri)
Fusarium graminearum is world-wide known major cause of 'Fusarium Head Blight' disease in many crop plants having economic importance such as barley, wheat and corn. This fungal originated disease of plants also cause devastating losses of quantitative and qualitative due contamination by mycotoxins. The effective way to struggle with fungal diseases of plants have been achieved by the fungicides, mostly. However, disturbing and distributing resistance to these fungucides by the fungal pathogens have necessitated the new challenging methods to struggle. In this context, the use of biocontrol agents offers a way that is more safe, low-cost and reproducible. Trichoderma atroviride is a well-known biocontrol agent in worldwide. As far as we know by the literature, the potential inhibiting activities of its at the molecular level on the disease agents are restricted. In this thesis study, the molecular level effects of T. harzianum on F. graminearum have been investigated due to transcriptomics by the known as most validated RNA-Sequencing method For this investigation; mRNA transcripts of the pathogen that was confronted and unconfronted with T. atroviride cultures were obtained and evaluted. As result of transcriptome of the pathogen culture that was confronted with T.