Covid-19 krizinde alınan önlemlerin kabin memurları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effects of measures taken during the Covid-19 crisis on cabin crew members
  1. Tez No: 825536
  2. Yazar: SERCAN NAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
COVID-19 ekonomik, sosyal ve politik olarak birçok sektörü olduğu gibi havacılık sektörünü de olumsuz etkilemiştir. Salgın nedeniyle havayolu taşımacılığında küresel havacılık endüstrisi için uzun vadeli ciddi sonuçlar doğurabilecek çok sayıda kısıtlama getirilmiştir. Bu kısıtlamalar hem yolcuları hem de yolcuların emniyeti, güvenliği ve konforunun sağlanmasında görevli olan kabin memurlarını etkilemiştir. Bu çalışma ise Covid-19 krizinin havayolu taşımacılığında kabin memurları üzerinde neden olduğu etkiyi kabin memurlarının görüşlerinden hareketle incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji modeli kapsamında yürütülen araştırmanın veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de büyük ölçekli hava yollarında çalışan 25 kabin memuru oluşturmaktadır. Katılımcı grubu ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda Covid-19 krizinin hava yolculuğuna etkisini azaltmak için uygulamaya konulan yeni prosedürlerin kabin görevlilerinin çalışma düzeninin de belirleyici etkilerinin olduğu, ayrıca maaş kesintisi gibi ekonomik etkilerinin olduğu ve kabin memurlarının iş kaybetme korkusu nedeniyle kaygı, stres ve uykusuzluk gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalmalarına yol açtığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 has negatively affected the aviation industry as well as many sectors economically, socially and politically. Due to the epidemic, numerous restrictions have been imposed on air transport, which may have serious long-term consequences for the global aviation industry. These restrictions have affected both the passengers and the cabin crew who are responsible for ensuring the safety, security and comfort of the passengers. This study, on the other hand, aims to examine the impact of the Covid-19 crisis on flight attendants in airline transportation, based on the opinions of cabin crew. A semi-structured interview form was used as the data collection tool of the research conducted within the scope of the phenomenology model, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 30 cabin attendants working in large-scale airlines in Turkey. Content analysis technique was used to analyze the data obtained as a result of the interviews with the participant group. At the end of the study, it was revealed that the new procedures implemented to reduce the impact of the Covid-19 crisis on air travel have decisive effects on the working order of the cabin crew, also have economic effects such as salary cuts, and cause flight attendants to face psychological problems such as anxiety, stress and insomnia due to the fear of losing their job. determined.