Sözleşmeli sağlık çalışanlarının personel devir oranı ile örgütsel bağlılıkları üzerine bir araştırma: Üniversite hastanesi örneği
A study on the employee turnover rate and organizational commitment of contracted healthcare professionals: University hospital example
- Tez No: 825551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4' üncü maddesinin (B) bendi kapsamında sözleşmeli personel statüsünde memur olarak çalışan sağlık personelinin işten ayrılma niyetleri/nedenleri ve örgütsel bağlılık düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda halen kurumda çalışan veya ayrılmış 416 adet sağlık çalışanı ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve ayrıca geliştirilen ölçme aracı ile anket uygulanmış ve 13 ayrılan çalışan ile yarı yapılandırılmış soru kâğıdı kullanılarak derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler Nvivo 14 programı ile, nicel veriler ise Jamovi programı ile analiz edilmiştir. Görüşmelerde kurumdan ayrılma sebepleri ile ilgili ailevi sebepler, maaş, mobbing, çalışma koşulları, özlük hakları ve iş yükü temaları, kurumu tercih sebepleri ile ilgili ise ailevi sebepler, eş durumu, kariyer olanağı, konum ve kentin özellikleri, hastane hakkında olumlu haberler, kişinin yaşadığı yer olması, zorunluluk, çalışma şartları ve eğitim fırsatı temaları ön plana çıkmıştır. Nicel bulgular incelendiğinde ise halen çalışan personel ve ayrılmış personelin Örgütsel Bağlılık Düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmakta olup, ölçeğin alt boyutlarında benzer fark görülmektedir. Kurumdan ayrılan personelin güncel kurumlarında daha yüksek skorlarına ulaştıkları görülmektedir. Çalışmada ortaya konan sözleşmeli olarak memur statüsünde çalışan sağlık personelinin kurumda çalışmayı tercih etme sebepleri, kurumdan ayrılma sebepleri ve bağlılık düzeyleri ortaya konmuştur. Araştırmanın bulgularının sağlık kurumlarında çalışma ortamının geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması doğrultusunda faydalı olacağı ve gelecek çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the intentions/reasons and organizational commitment levels of health personnel working as contracted personnel in the Akdeniz University Hospital within the scope of subparagraph (B) of Article 4 of the Civil Servants Law No. 657. In line with the determined purpose, a questionnaire was applied to 416 health workers who are still working or left in the institution, with the Organizational Commitment Scale and the measurement tool developed separately, and in-depth interviews were conducted with 13 employees who left, using semi-structured questionnaires. Qualitative data were analyzed with the Nvivo 14 program, and quantitative data were analyzed with the Jamovi program. In the interviews, family reasons, salary, mobbing, working conditions, personal rights and workload themes related to the reasons for leaving the institution, familial reasons, spouse status, career opportunities, location and characteristics of the city, positive news about the hospital, the person's life experience. The themes of availability, necessity, working conditions and educational opportunity came to the fore. When the quantitative findings are examined, there is a statistically significant difference between the Organizational Commitment Levels of the currently employed personnel and the departed personnel, and a similar difference is observed in the sub-dimensions of the scale. It is seen that the personnel who left the institution have reached higher scores in their current institutions. The reasons for choosing to work in the institution, the reasons for leaving the institution and the level of commitment of the health personnel working as contracted civil servants in the study were revealed. It is thought that the findings of the research will be beneficial in terms of improving the working environment in health institutions, increasing the quality of health services and contributing to future studies.