Feminist pedagoji üzerine bir tartışma: Okul öncesi eğitim örneği
A discussion on feminist pedagogy: An example of pre-school education
  1. Tez No: 825573
  2. Yazar: GÖZDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TÜMAY ARSLAN YEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, feminist pedagojinin okul öncesi eğitimdeki izdüşümlerini ve sınırlılıklarını tartışmak suretiyle onu yeni bir mercekle ele almaktır. Bu amaçla, feminist pedagojinin sınıfta ve sınıf ötesinde hangi yöntemler ve araçlar aracılığıyla özgürleşme kıvılcımı yaratabileceği gösterilecektir. Bilinç yükseltme pratiklerinin özgül pedagojik yapısından ilham alarak, feminist düşünceyle bireyler arasındaki mesafanin kaldırılması, tahakküm koşullarını tahlil eden kadınların politik mücadeleye yönelmesi ve yalnızca kadınların değil, erkeklerin de bu mücadelenin parçası olması açısından feminist pedagojinin ne tür imkanlar barındırdığı serimlenecektir. Öte yandan feminist pedagojiye yaklaşımımız feminizmin içsel çatışmaları etrafında şekillenen tartışmalardan bağımsız olarak düşünülemez. Bu açıdan feminist düşüncede kırılma yaratmış olan, ancak mevcut toplumsal cinsiyet paradigmasını açıklamakta yetersiz kalan kimi öncüller tartışılacaktır. Toplumsal cinsiyet, cinsel fark, bakım ve annelik gibi kadınların hayatında mühim bir yer teşkil etmeye devam hususlara dair tartışma sunularak, tez çalışmasının feminist pedagojiyi hangi feminist öncüllerin üzerine inşa ettiği detaylandırılacaktır. Kuramsal tartışmadaki temel çerçeve etnografik gözlemlerle birlikte ele alınacak, feminist pedagojinin okul öncesi eğitimdeki özgül bağlamda nasıl işlediği tartışılacaktır. Okul öncesi eğitimdeki hangi pratiklerin, feminist pedagojideki hangi kavramlarla örtüştüğü veya örtüşmediği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to approach feminist pedagogy from a new perspective by discussing its implications and limitations in early childhood education. In this regard, the methods and tools through which feminist pedagogy can ignite sparks of liberation within and outside classroom environment will be demonstrated. Inspired by the specific pedagogical structure of consciousness-raising practices, the thesis will lay out in what ways feminist pedagogy harbours potantial in enabling feminist thought to reach out to individuals, in engaging women who analyze the conditions of domination with political struggle and in ensuring the involvement of not only women, but also men in the struggle. However, our approach cannot be considered indepedently of the internal conflicts within feminism. Therefore, certain ground-breaking, but insufficient premises in explicating the existing gender paradigm within feminist thought will be discussed. A discussion on issues such as gender, sexual difference, care and motherhood that hold significance in women's lives, will be included in order to elaborate the postulates upon which this study bases feminist pedagogy. The primary framework of discussion will be coupled with observations of the etnographic research, enabling the exploration of the way in which feminist pedagogy operates in the specific context of early childhood education. The thesis will also demonstrate which practices in early childhood education align with the concepts in feminist pedagogy.