Özel yetenekli öğrencilerin liderlik, empati ve yaratıcı düşünme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigating the relationships between leadership, empathy and creativity levels of gifted and talented students
- Tez No: 825572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KANLI DENİZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın amacı; özel yetenek tanısı almış 4, 5 ve 6. sınıfa devam eden öğrencilerin liderlik empati ve yaratıcı düşünme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul ilinde yer alan bir özel okulun 15 farklı yerleşkesinde 4, 5 ve 6. sınıfa devam eden 155 kız ve 266 erkek öğrenciden oluşmaktadır. İlişkisel tarama modeli şeklinde tasarlanan araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”, liderlik düzeyi belirlemek için“Roets Liderlik Değerlendirme Ölçeği”, empati düzeyi belirlemek için“Çocuklar İçin Empati Ölçeği”, yaratıcılık düzeyi belirlemek için“Yaratıcı Üretkenlik Testi”uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyet, devam ettikleri sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi açısından karşılaştırma yapılmıştır. Öğrencilerin cinsiyete yönelik karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında sadece empati düzeyinde erkekler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin sınıf düzeyine göre yapılan karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında yaratıcılık düzeyi bakımından 5. ve 4. sınıflar arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin sınıf düzeyine göre yapılan karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında liderlik düzeyi bakımından 5 ve 6. sınıflar arasında fark bulunmuştur. Öğrencilerin sınıf düzeyine göre yapılan çoklu karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında empati düzeyi bakımından 4. ve 5. sınıflar ile 5. ve 6. sınıflar arasında fark bulunmuştur. Öğrencilerin anne ve baba eğitim seviyelerine göre yapılan karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında yaratıcılık, empati ve liderlik düzeyleri bakımından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin liderlik, empati ve yaratıcılık düzeyleri arasında yapılan çoklu karşılaştırma testi sonucunda aralarında anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between leadership, empathy and creative thinking levels of students who are labeled as“gifted”in 4th, 5th and 6th grades. The study group of the research consists of 155 female and 266 male students studying in the 4th, 5th and 6th grades in 15 different campuses of a private school in Istanbul. The“Demographic Information Form”created by the researcher was used as a data collection tool in the study, which was designed as a relational survey model.“Roets Rating Scale for Leadership”was applied to determine the level of leadership,“Empathy Scale for Children”to determine the level of empathy, and“Test for Creative Thinking - Drawing Production ”to determine the level of creativity. In the study, a comparison was made in terms of the gender of the students, the grade level they attend, the education level of the mother and the education level of the father. When the gender comparison results of the students were examined, a significant difference was found in favor of males only in the level of empathy.Considering the results of the comparison made according to the grade level of the students, a significant difference was found between the 5th and 4th grades in terms of creativity level. When the results of the comparisons made according to the grade level of the students were examined, a difference was found between the 5th and 6th grades in terms of leadership level. Considering the results of the multiple comparisons made according to the grade level of the students, a difference was found between the 5th and 4th grades and the 5th and 6th grades in terms of empathy level. When the results of the comparisons made according to the education levels of the students' parents were examined, no significant difference was found in terms of creativity, empathy and leadership levels. As a result of the multiple comparison test conducted between the leadership, empathy and creativity levels of the students, it was revealed that there was a significant relationship between them.