15-18 yaş çocuğu olan annelerin dijital ebeveynlik farkındalığı ve internet bağımlılığı düzeyi ile çocuğunun internet bağımlılığı düzeyi arasındaki ilişki
Digital parenting awareness of mothers who have children at the age of 15-18 and the correlation between the level of internet addiction of themselves and their children
  1. Tez No: 825576
  2. Yazar: ELİF ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
15-18 yaş aralığında çocuğu olan ve çalışan annelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ele alınarak internet bağımlılığı düzeyi ile çocuğunun internet bağımlılığı düzeyi arasındaki ilişki incelendi. Ebeveynin internet bağımlılık düzeyinin çocuğunun internet bağımlılık düzeyini etkileyip etkilememesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın evrenini 15-18 yaş aralığında 183 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Çevrimiçi anketler yoluyla araştırmaya katılmayı kabul eden 183 kişiden 'Demografik Bilgi Formu', 'Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği', 'İnternet Bağımlılığı Ölçeği' ve 'Aile Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği 'ni yanıtlamaları istendi. Anket soruları katılımcılara yöneltilerek dijital ebeveynlik tutumunun etkileri ve ebeveyn internet bağımlılığı düzeyi ile çocuğunun internet bağımlığı arasındaki ilişki incelendi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı ile analiz edildi. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanıldı. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”yapıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ebeveyn internet bağımlılığı ile çocuğun internet bağımlık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu. Dijital ebeveynlik farkındalığı düzeyi ile ebeveynin internet bağımlılığı düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulundu. Dijital ebeveynlik farkındalığı ile çocuğun internet bağımlılığı arasında da anlamlı bir farklılık bulundu. Fakat çocuğun internet bağımlık düzeyi ile annenin yaşı, annenin eğitim düzeyi ve ailenin geliri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Considering the digital parenting awareness, the relationship between the level of internet addiction of working mothers who have children at the age of 15-18 and the level of internet addiction of their child were examined. The purpose of this research is to find out whether the parent's internet addiction level affects their child's internet addiction level. This study is consisted of 183 children between the ages of 15-18 and their mothers. 183 people who agreed to participate in the survey through online surveys were asked to answer the 'Demographic Data Form', the 'Digital Parenting Attitude Scale' and the 'Internet Addiction Scale of Parent-Child'. By directing the survey questions to the participants, the effects of digital parenting attitude and the relationship between the level of parental internet addiction and their child's internet addiction were examined. The data obtained in the study were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 Program. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods (number, percent, min-max values, mean deviation and standard deviation) were used.“Reliability Analysis”was performed to test the reliability of the scales. According to the results of the study, a statistically significant difference was obtained between parental internet addiction and the child's internet addiction level. A significant difference was obtained between the level of digital parenting awareness and the level of parental internet addiction. A significant difference was also obtained between digital parenting awareness and a child's internet addiction. However, there was no statistically significant difference between the child's internet addiction level and the mother's age, the mother's education level and the family's income. It was found that while the child's internet addiction was affected by the mother's internet addiction and digital awareness, the mother's age, education level and family income did not make a significant difference.