Okul öncesi (0-6) yaş çocuklarda ekran bağımlılığının incelenmesi ve ebeveynlerin dijital farkındalığının belirlenmesi
Investigation of screen addiction in preschool children aged 0–6 years and determination of parents' digital awareness
- Tez No: 950721
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA, DR. HATİCE RUMEYSA SELVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, 0–6 yaş okul öncesi dönemde çocukların ekran maruziyet durumlarını incelemek ve ebeveynlerin ekran kullanımına karşı tutumlarının ve farkındalıklarının bu maruziyete etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında çocukların günlük ekran süresi, ekran kullanım amaçları ve ekranla ilk tanışma yaşları ile ebeveynlerin tutum ve davranışları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma, İstanbul ilinde yer alan Gaziosmanpaşa Aile Sağlığı Merkezinde, 0–6 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynler ile yürütülmüş, tanımlayıcı, kesitsel ve gözlemsel bir anket araştırmasıdır. Çalışma kapsamında gönüllü olarak katılmayı kabul eden 275 ebeveynden yüz yüze görüşme yöntemiyle veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik bilgi formu ve Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği (DEFÖ) kullanılmıştır. DEFÖ, dijital medya kullanımıyla ilişkili ebeveyn farkındalığını değerlendirmek üzere oluşturulmuş ve dört alt boyuttan oluşmaktadır: Risklerden Koruma (RK), Verimli Kullanım (VK), Olumsuz Model Olma (OMO) ve Dijital İhmal (Dİ). Ölçek, beşli Likert tipi derecelendirme ile uygulanmış; her alt boyut 4–20 puan arasında değerlendirilmiştir. Yüksek RK ve VK puanları yüksek farkındalığı, yüksek OMO ve Dİ puanları ise düşük dijital ebeveynlik farkındalığını göstermektedir. Toplanan veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler ile birlikte normal dağılım varsayımı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş; parametrik olmayan gruplar için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main objective of this study is to examine the screen exposure status of children aged 0–6 in the preschool period and to determine the effect of parents' attitudes and awareness regarding screen use on this exposure. Within the scope of the study, the relationships between children's daily screen time, purposes of screen use, and age at first exposure to screens and the attitudes and behaviors of parents were evaluated. Materials and Methods: This study was conducted as a descriptive, cross-sectional, and observational survey with parents of children aged 0–6 years at the Gaziosmanpaşa Family Health Center in Istanbul. Data were collected via face-to-face interviews with 275 parents who voluntarily agreed to participate. The data collection tools included a sociodemographic questionnaire developed by the researcher and the Digital Parenting Awareness Scale (DPAS). The DPAS is designed to evaluate parental awareness regarding digital media use and includes four subscales: Protection from Risks (PR), Efficient Use (EU), Negative Role Modeling (NRM), and Digital Neglect (DN). The scale is rated on a five-point Likert scale, with each subscale ranging from 4 to 20 points. Higher PR and EU scores indicate greater awareness, while higher NRM and DN scores indicate lower digital parenting awareness. The data were analyzed using SPSS version 25.0. Descriptive statistics were presented, and normality was tested with the Shapiro-Wilk test. For non-parametric group comparisons, the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied.