Siirt ilindeki diyaliz hastalarının beden imajı, sosyal görünüş kaygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between body image, social appearance anxiety and life satisfaction of dialysis patients in Siirt province
- Tez No: 825577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında, Siirt ilindeki diyaliz hastalarının beden imajı, sosyal görünüş kaygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel ve kesitsel yönteme göre hazırlanan bu araştırmanın modeli, ilişkisel tarama modelidir. Bu çalışma Siirt Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ve Kurtalan Devlet Hastanesi'nde diyaliz ünitesine rutin olarak bağlanan hastalarla gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi, 18 yaş üstü diyaliz hastası 50 erkek ve 50 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri anket yoluyla ve yüz yüze toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Beden İmajı Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Toplamda 100 hasta üzerinde yapılan araştırmada hastaların çoğunluğunun evli, orta öğretim mezunu, 2000 TL altı gelire sahip olduğu saptanmıştır. Hastaların çoğunun diyaliz geçmişi 1-5 yıl arasıdır. Diyaliz hastalarının Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puanları ile Beden İmajı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcıların Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puanları ile Yaşam Doyum Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Buna göre, sosyal görünüş kaygısı arttıkça yaşam doyum düzeyinin düştüğü, kaygı azaldıkça yaşam doyum düzeyinin arttığı söylenebilir. Katılımcıların Beden İmajı Ölçeği puanları ile Yaşam Doyumu Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between body image, social appearance anxiety and life satisfaction of dialysis patients in Siirt province was investigated. The model of this research, which was prepared according to the quantitative and cross-sectional method, is relational surveying model. This study was conducted among patients who were routinely connected to the dialysis unit in Siirt Training and Research Hospital and Kurtalan State Hospital. The research sample consists of 50 men and 50 women over the age of 18. Research data were collected through questionnaires and face-to-face.“Demographic Information Form”,“Social Appearance Anxiety Scale”,“Body Image Scale”and“Satisfaction with Life Scale”were used as data collection tools. The data obtained in the research were analyzed in the SPSS program. In the study conducted, the majority of the 100 patients were determined to be married, secondary school graduates, to have an income of less than 2000 TL. Most of the patients have a history of dialysis between 1-5 years. There is no statistically significant relationship between Social Appearance Anxiety Scale scores and Body Image Scale scores of dialysis patients. There is a statistically significant and negative correlation between the participants' Social Appearance Anxiety Scale scores and Life Satisfaction Scale scores. Accordingly, it can be said that as social appearance anxiety increases, life satisfaction level decreases, while life satisfaction level increases as anxiety decreases. There is no statistically significant relationship between the participants' Body Image Scale scores and Life Satisfaction Scale scores.