Siirt ilindeki barajların fayda ve maliyetleri
Costs of benefit of dams in Siirt
- Tez No: 695936
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ve Siirt ilinde yapılmış/yapılmakta olan barajların Siirt ili ekonomisine genel fayda ve maliyetleri incelenmiş ve Siirt ilinde yapılmış barajlar için Fayda-Maliyet Analizi yapılmıştır. Siirt ilinde yapılması planlanan ve proje aşamasında olan her bir baraj için bilgi aktarımı sağlanmış olup, gerekli araştırma sonucunda barajların faydaları ve etkileri ayrıntılı olarak vurgulanmıştır. Fayda Maliyet Analiz açısından barajın yapılmasının Siirt ili için uygun olduğuna karar verilmiştir. Siirt iline barajların yapılması ile tarım, enerji ve turizm alanında Siirt ilinin ileriye taşındığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The general benefits and costs of the dams built/under construction in the Southeastern Anatolia Region and in the province of Siirt to the economy of Siirt province have been examined and a Cost-Benefit Analysis has been made for the dams built in Siirt province. Information was provided for each dam that is planned to be built in Siirt and is at the project stage, and as a result of the necessary research, the benefits and effects of the dams are emphasized in detail. In terms of Cost-Benefit Analysis, it was decided that the construction of the dam is appropriate for the province of Siirt. With the construction of dams in Siirt province, it is seen that Siirt province has been moved forward in the field of agriculture, energy and tourism.