Functional neurons from human bone marrow derived mesenchymal stem cells
İnsan kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelerden işlevsel nöronlar
- Tez No: 825582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR MUSTAFAOĞLU VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nörolojik patoloji mekanizmalarının incelenmesi, nörolojik bozuklukların anlaşılması ve tedavilerinin oluşturulması için kritiktir. Buna rağmen, insan beyninin karmaşıklığı ve erişilemezliği nedeniyle bu alandaki araştırmalar sınırlıdır. Ayrıca, yeterince donanımlı şekilde türetilmiş nöronal hücre hattı bulunmamakta ve hayvan çalışmaları da insan beyni hastalıklarının fizyolojisini kapsamlı yansıtamamaktadır. Bu sınırlamaları aşmak ve gerçeğe daha yakın hastalık modelleri oluşturmak için kök hücre teknolojileri geliştirilmektedir. Mezenkimal kök hücreler, birden çok hücreye farkılaşabilmeleri, erişilebilirlikleri ve düşük bağışıklık tepkisi yaratmaları özellikleri nedeniyle nöronal farklılaşma yöntemleri için tercih edilen bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Mezenkimal kök hücreleri nöronlara farklılaştırmak için çeşitli yöntemler kullanılmış olsa da, elde edilen nöronların model içinde sağlıklı ve bütün bir nöronal birim gibi işlevsel özelliklere sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Bu çalışmada, insan kemik iliğinden elde edilmiş mezenkimal kök hücrelerinin ekstraselüler matriks bileşenleri ile desteklenen bir süreçle nöronlara farklılaştırılma sürecini tanımlıyoruz. Bu farklılaşmış nöronların işlevselliğini çok elektrotlu diziler kullanarak değerlendiriyor ve bu alandaki gelecekteki araştırmalar için olası değerli içgörüler sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Study of neurological pathology mechanisms is essential to understand and create therapies of neurological disorders. However, due to the human brain's complexity and inaccessibility, research is limited. Additionally, there isn't a well established neuronal cell line available and animal studies fail to reflect physiology of human brain disorders. To address these limitations, stem cell technologies are being developed to create more accurate disease models. Mesenchymal stem cells have emerged as a preferred option for neuronal differentiation due to their multipotency, accessibility, and low immune response properties. Various methods have been employed to differentiate mesenchymal stem cells into neurons, but it is crucial to ensure that the resulting neurons possess functional characteristics resembling a complete neuronal unit within the model. In this study, we describe the process of differentiating human bone marrow-derived mesenchymal stem cells into neurons using a specific differentiation medium supported with extracellular matrix components. We evaluate the functionality of these differentiated neurons using multielectrode arrays, providing possible valuable insights for future research in this field.