Understanding manipulative actions and politicallanguage on twitter: Exploring trending topicsand the 2023 Turkish Presidential election
Twİtter'da manipülatif eylemlerin ve siyasi dilinaraştırılması: Trendıng topics ve 2023 TürkiyeCumhurbaşkanlığı seçimi
- Tez No: 825581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Türkiye'deki trending topics ve 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili gönderilen tweet'ler bağlamında, Twitter üzerindeki koordine edilmiş ma- nipülatif aksiyonları ve seçim süresince gerçekleşen olayların duygu durumu skorları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışmanın iki ana amacı bulunmaktadır. İlk amacı manipülatif eylemlerin trending topics'e girmiş hashtaglerde nasıl gerçek- leştiğini anlamak ve benzer eylemlerin seçimle ilgili tartışmalarda da olup olmadığını kontrol etmektir. İkinci amacı ise toplumsal olayların ve cumhurbaşkanı adayları tarafından kullanılan siyasi dilin Twitter'daki duygu durumu üzerine nasıl yan- sıdığını incelemektir. Analizimiz trending topics'lere atılan tweet'ler ile içerisinde cumhurbaşkanı adaylarınının geçtiği tweet'leri içeren iki veri kümesini kapsamak- tadır. Methodoloji olarak manipülatif eylemlerin belirlenmesi için her tweet'in Twitter tarafından sağlanan askıya alınma durumu kullanılmıştır. Duygu anal- izi bölümünde de tweet'ler, türleri, askıya alınma durumları, içerdiği adaylar ve kullanıcıların ilgili adayları takip etme durumu gibi çeşitli faktörler özelinde in- celenmiştir. Analizimiz sayesinde siyasi olayların ve seçim sonuçlarının yukarıda bahsedilen faktörler üzerindeki etkisine kampsa bir bakış sağlıyor ve seçim süresin- deki olayların duygu durumu üzerindeki yansımaları hakkında bilgiler sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis examines coordinated activities and reflections of public events via sen- timent scores on Twitter, in the context of trending topics in Turkey and tweets sent related to Turkey's presidential election in 2023. There are two objectives of this study. The first one is to understand how manipulative actions take place on Twitter, especially in trending topics, and to check whether similar actions occur in election-related discussions. The second one is to examine how public events and the political language used by presidential candidates are reflected in Twitter data, espe- cially during the election period. Our analysis encompassed two datasets, consisting of tweets related to trending topics and tweets specifically mentioning the presi- dential candidates. To identify manipulative actions, we leveraged the suspension status of each tweet. Additionally, in the sentiment analysis part, we examined the sentiment scores of tweets based on various factors, including their types, suspension status, mentioned candidates, and the followers' status of the respective candidates. Through our comprehensive analysis, we offer profound insights into the impact of political events and electoral outcomes on the aforementioned dimensions, thereby enhancing our understanding and providing valuable insights into the utilization of political language.