Algılanan romantik ilişki kalitesi, bilişsel üçlü ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived romantic relationship quality, cognitive triad, and resilience
- Tez No: 825585
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı; romantik ilişki kalitesi ile psikolojik sağlamlık ve bilişsel üçlü arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma örneklemi Google forumda gönüllü katılımcı olmayı kabul eden 204 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların romantik ilişki kalitesini ölçmek üzere Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği (ARİKÖ) kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek üzere Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların bilişsel üçlü düzeylerini ölçmek üzere Bilişsel Üçlü Envanteri (BÜE) kullanılmıştır. Ölçek uygulamalarından elde edilen verilen SPSS 25 istatistiki analiz programı kullanılarak, t testi, Anova testi ve korealasyon analizleri yapılarak analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre algılanan romantik ilişki kalitesinin cinsiyete ve yaşa göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan romantik ilişki kalitesi ile psikolojik sağlamlık arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, negatif bilişsel üçlü ile romantik ilişki kalitesi arasında istatistiki olarak da anlamlı negatif bir ilişki saptanmıştır. Romantik ilişki kalitesini arttırmada bilişsel üçlünün terapilerde ele alınması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationships between romantic relationship quality, resilience and cognitive triad. The research sample consists of 204 participants who agreed to be voluntary participants in the Google forum. The Perceived Romantic Relationship Quality Scale (ARIKO) was used to measure the romantic relationship quality of the participants. In the study, the Brief Resilience Scale (KPSS) was used to measure the resilience levels of the participants. The Personal Triad Inventory (BPI) was used to measure the cognitive triad levels of the participants. The data obtained from the scale applications were analyzed by using the SPSS 25 statistical analysis program, t tests, Anova tests and correlation analysis. According to the results of the research, it was determined that the perceived romantic relationship quality differed significantly according to gender and age. In addition, while there was no statistically significant relationship between perceived romantic relationship quality and psychological resilience, a statistically significant negative relationship was found between the negative cognitive triad and romantic relationship quality. It may be useful to consider the cognitive triad in therapies to increase the quality of romantic relationships.