Toplam kalite yönetimi ve sigorta sektöründe TKY uygulamasında eğitim ve bilgi akışı
  1. Tez No: 55925
  2. Yazar: SERPİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT DİNÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET“Toplam Kalite”anlayışının uygulamaya geçmesi için ilk ve tek önemli şart, tüm yapının eğitimi ve Toplam Kalite Yönetimi davranış biçimlerinin geliştirilmesidir. Kalite felsefe olarak benimsendikten sonra tüm yapıya ulaşması ve etkin olabilmesi için eğitim ilk basamaktır. Kalite eğitim ile başlayacak, devam edecek ve yapıya yerleşecektir. Bu çalışmada Toplam Kalite, Toplam Kalite Yönetimi ve hizmet sektörü hakkında genel bilgiler verildikten sonra, TKY hizmet sektörü açısından irdelenmeye çalışılmıştır. Hizmet sektöründen örnek olarak sigortacılık ele alınmıştır. Sigortacılık ile ilgili temel kavramlara yer verilmiş ve TKY için gerekli olan eğitim ve doğru ve kaliteli bilgi akışı için örnek sistem tasarımı yapılmıştır. Gümrük Birliği'nin sigortacılık sektörüne etkisi ve sektörün Avrupa Birliği ile entegrasyonu hakkında görüşlere yer verilmiştir. Avrupa Birliği'ne geçiş öncesi sigorta sektörünün durumu ve geçiş gerçekleşirse sektöre getilerinin neler olacağı konusuna değinilmiştir. Örnek eğitim sisteminde sigorta sektöründe çalışanlar ve sektörle ilişkili olan ve eğitilmesi gereken topluluklar belirilenmiş ve hepsi için ayrı ayrı eğitim programları hazırlanmıştır. Ayrıca tüm yapı için bakıldığında eğitimin etkinliğinin ölçülebilmesi için yöntemler geliştirilmeye çalıştırılmıştır. Ayrıcayapılan çalışmaya referans olarak başvurulduğunda faydalanılmak üzere Türkiye'de kalite ile ilgili eğitim veren firmaların listesi verilmiştir (ulaşılabilenlerin telefon ve adresleri ile birlikte). Sigorta şirketleri gibi hizmet üreten sektörlerde bilginin doğru, zamanında ve güvenilir akışı önemlidir. Buradan yola çıkarak sigorta şirketleri için bilginin akış kaynaklarından biri olan yazılı iletişim standartları için örnek bir sistem geliştirilmiştir. x
Özet (Çeviri)
SUMMARY TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND AN EXAMPLE ABOUT EDUCATION AND INFORMATION FLOW ON SERVİCE SECTOR The challenges, excitement and opportunities in quality technology and management are increasing yearly. in the 1990's, ali organizations face the issues of improving product and service quality, containing costs and enhancing innovation. Quality and competitiveness are now synonymous. Quality is satisfaction of customer wants, needs and expectations at a competitive cost. Quality is conformance to specifications, customer satisfaction and value added. Total Quality Management is identified as an effective system which integrates the quality maintenance and quality improvement efforts of various groups in an organization to produce products and services that will ensure the full customer satisfaction on the most economical level. Över the past decade, Total Quality Management has been öne of the most publicized and popular management initiatives. Why does TQM only work for some organizations and not for others? The answer lies in the fact that TQM and other management initiatives, such as downsizing ör reengineering, are about organizational change. A lot is known about organizational change, but few TQM programs make use of this knowledge. Six facts about organizational change Constant change is rapidly becoming öne of the defıning realities for business. Organizations that can çöpe with change will survive and thrive, while those that cannot will wither and fail. xiThe following six facts about organization change have a direct impact on the success ör failure of programs like TQM. Fact 1. Change can be accomplished, but is difficult Fact 2. Imposed change will be resisted Fact 3. Full cooperation, commitment, and participation by ali levels of management is essential Fact 4. Change takes time Fact 5. Not get positive results at first Fact 6. Change might go in directions you didn't intend The best way of measuring the performance of total quality process and to promote the quality level of the firm, is quality assurance and assessing quality. Standardisation and quality assurance is the external side total quality process to proof the quality level. The standards, like İSO 9000 is the best known way of assurance of the quality level. The İSO 9000 series of international quality standards was first published in 1987. Five basic quality system documents were released. Since their introduction to a somevvhat questioning user base, these standards have become öne of the most significant influences on the advance of the global quality movement. Now, most business organizations with international undertakings ör intentions are well aware of these standards. Many organizations are learning more about these documents and their application. A TQM management system begins with top management commitment and leaderships. Management determines the total quality vision and plans for the organisation, and must review and encourage its progress tovvard the achievement of total quality. xiiThe total quality approach to this has four steps: 1.Make quality a full and equal partner with innovation from the inception of product development. 2.Emphasise getting high quality product design and process matches upstream-not after manufacturing planning has already frozen the alternatives. 3.Make full service suppliers a quality partner at the beginning of design rather than a quality surveillance problem later. 4.Make the acceleration of the effectiveness of a company's quality program. Total quality consists of simultaneously satisfying ali of an organisation's stackholders: shareholders, customers and management and non management employees. TQM has evolved to help achieve and maintain total quality, and it includes human, logical and technical aspects. Total quality management's success depends on the functional training. Dr. Kaoru Ishikavva, Japan's foremost authority in the field of quality, says,“Quality control begins with education and ends with education. To promote quality with participation by ali, quality control education must be given to ali employees, from the president to assembly line workers. Total quality control is a thought revolution in management, therefore the thought processes of ali employees must be changed. To accomplish this, education must be repeated över and över again ”Educating employees about quality serves several purposes: it introduces the company's new vision, values and mission, it provides the tools for self-management and development; it establishes a corporate culture focus on the prevention and the solution of problems and on the continual improvement of performance. xiiiThere are at least four different audiences for quality education in a company:. Top management,. Middle managers,. Quality team leaders. Workers. The educational process should be customised for each of these audiences. Education for the top management should emphasise developing skills in mentoring, coaching and supporting quality improvement. Appropriate courses for middle management include participate management and basic statistical processes. Because these managers will be responsible for training other personnel, they also should take a“train the trainer”course and skills to guide maximum performance from their employees. Educating team leaders have more technical courses about quality. Training for lower level team members should provide them with methods to improve their specific technical and interpersonal skills and should help them develop skills in statistical problem analysis, self- management and leadership. Like total quality management, training must be thought as continuous improvement subject. Total quality process's success depends on continuous training approach of the firm. In the first chapter Quality, Total Quality Management and Quality on Service Sector's basics are given. In the second chapter Quality Assurance System is given. In the third chapter Total Quality on Service Sector and Insurance Sector is xivIn the forth chapter TQM and Education In the fifth chapter A model for Education System, according to TQM specifications. A model for Information System for Insurance Company xv