Irak'ın coğrafi özelliklerinin jeostratejik açıdan analizi
Geostrategic analysis of the geographical features of Iraq
  1. Tez No: 807106
  2. Yazar: ABDULWAHHAB AHMED JALIL JALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Irak'ın jeostratejik önemi, bölge olarak devlet kurma gücünün üzerine inşa edildiği en önemli temelleri temsil etmektedir. Devletin gelişimini belirlemede büyük öneme sahip olan, devletin güç yapısının oluşumuna doğa ve siyaset faktörü, Ülkenin sahip olduğu coğrafi ortamdan etkilenmektedir Irak, Ortadoğu'da ve dünyada önemli bir stratejik konuma sahiptir. Kuzeyden güneye, bu çeşitliliğin iklim çeşitliliği, tarımsal ürünler ve bunların üretim miktarları ve yoğunlukları üzerinde açık bir etkisi vardır. Nüfusun bir yerden başka bir yere, Suyun bolluğunun insanın tarımda elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olduğu yerlerde üretim potansiyeli yüksektir su genel olarak Arap dünyasında ve özelde Irak'ta devlet takviminin bel kemiğidir. Büyümeyi artırarak devletin kendi gücünü inşa etmesi sonucunda üretimin artmasında temel çekirdeğin oluşumuna katkıda bulunur ve endüstriyel ekipman ve makine kullanmada en iyi şansa sahip olan çalışma çağına giren yaşlar için, tarımla bağlantıdır çünkü bazı tarımsal ürünler ham olarak dahil edilmektedir. Sanayide ve bu alandaki malzemeler entegre bir yerel üretim çemberi oluşturmuştur. Öte yandan, Irak valiliklerinde nüfusun dağılımı ve sayılarının artması, tarımsal ürünlerin üretimini artırma ve bu alanda yani imalat alanında işçi sayısını artırma kabiliyetine sahip olup başka bir örnek ise, ham petrol veya diğer mineral maddelerin varlığı, bu elementi üretmek veya rafine etmek için çok büyük fabrikaların olması gerektiği ve bu nedenle, doğal üretim faktörü ve arasındaki bu karşılıklı bağımlılığı yaratan bu alanda yetenekli işgücü ve uzmanlığa ihtiyaç duymasıdır. Artan işgücünün temsil ettiği insan faktörü Ekonomik gücünü artıran ülkenin geliri, bu araştırmada, devletin gücünü inşa etmede doğal ve beşeri faktörlerin en önemli olduğunu ve buradan bazı komşu ülkelerin Irak'ın siyaset ve ekonomisinde önemli bir role sahip olması nedeniyle Irak üzerindeki uluslararası ve bölgesel rekabetin başladığını göstermiştir. Irak'ın maden ve tarım kaynakları aracılığıyla ve bunun için Irak ile komşu ülkeler arasındaki tüm ilişkiler, istikrarlı siyasi ve ekonomik ilişkiler olduğu sürece saygı, taahhüt ve uluslararası yasalara dayalı ilişkilerdir. Bu istikrarla birlikte ülkeyi inşa etmekte jeostratejik önem yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The geostrategic importance of Iraq represents the most important foundations on which state-building power as a region is built. The nature and politics factor, with its position, enters the formation of the power structure of the state, which is of great importance in determining the route of the state. Iraq has an important strategic position in the Middle East and in the world. From north to south, this diversity has a clear impact on climatic diversity, agricultural products and their production volumes and intensities. Population from one place to another, Where the abundance of water helps man to do his best in agriculture, because water is the backbone of the state calendar in the Arab world in general and Iraq in particular. It contributes to the formation of the basic core in increasing production as a result of the state building its own power by increasing growth, and for the working-age ages who have the best chance at using industrial equipment and machinery, it is the link with agriculture because some agricultural products are included in the raw. Materials in industry and in this field have formed an integrated local production circle. On the other hand, the increase in population distribution and numbers in Iraqi governorates has the ability to increase the production of agricultural products and increase the number of workers in this field, i.e. manufacturing, another example is the presence of crude oil or other mineral substances, requiring very large factories to produce or refine this element. and therefore it needs skilled workforce and expertise in this field that creates this interdependence between the natural factor of production and The human factor represented by the increasing workforce Income of the country that increases its economic power, The study shows that natural and human factors are the most important in building the power of the state, and from there, some neighboring countries have an important role in Iraq's politics and economy, as well as international and regional influence on Iraq. showed the beginning of competition. All relations between Iraq and neighboring countries through Iraq's mineral and agricultural resources are relations based on respect, commitment and international law, as long as there are stable political and economic relations. With this stability lies geostrategic importance in building the country.