Erken evre meme kanseri tanılı hastaların kemoterapi sırasındaki anksiyete düzeylerine duygusal desteğin etkisi
The effect of emotional support on anxiety levels during chemotherapy in patients with early stage breast cancer
- Tez No: 825636
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Senoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Meme kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kadın kanserleri arasında en sık görülen ve kansere bağlı kadın ölümlerinin başlıca sebebidir. Kanser tanısı, hatta olasılığı bile oldukça sarsıcıdır. Kanser hastalarında tanı konulduğu andan itibaren emosyonel ve davranışsal tepkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple kanserin tedavisinin yanında ruhsal tedavi ve bakım da oldukça önemlidir. Hastanın, psikolojik semptomlarının ve psikososyal ortamının tedaviye uyumunda ve tedavinin seyrinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Sosyal destek bireyin mental durumunu direkt olarak etkiler. Kanser tanı ve tedavi süreçlerinde hastaların ailelerinden ve yakınlarından aldıkları sosyal destek ortaya çıkabilecek ruhsal sorunları büyük ölçüde azaltmaktadır.Bu çalışma, kemoterapi alan erken evre meme kanseri hastalarında sosyal destek ve anksiyete ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmaya Eylül 2021 ile Mart 2022 arasında Acıbadem Maslak Hastanesi ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Klinikleri'nde tedavi gören 150 kanser hastası alınmıştır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği (KHSDÖ) olmak üzere üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPPS 25 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Levene testi, Shapiro-Wilk, Student's t Test, Tukey HSD, BonferroniDunn, bağımsız gruplar t testi, kruskall wallis, tek yönlü varyans analizi ANOVA, Mann Whitney U, Pearson korelasyon analizi ve Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. BECK Anksiyete Ölçeği ile Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği arasında orta düzey istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü ilişki bulunmaktaydı. Kemoterapi alan erken evre meme kanseri hastalarının anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu ve hastaların sosyal destek düzeyi arttıkça anksiyete düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Çalışmamız göstermiştir ki kanser tedavisi gören hastalar için sosyal destek oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cause of cancer-related death in women all over the world and in our country. The diagnosis of cancer, even the possibility of it, is quite staggering. Emotional and behavioral reactions can occur in cancer patients from the moment they are diagnosed. For this reason, besides the treatment of cancer, psychological treatment and care are also very important. It has been understood that the patient's psychological symptoms and psychosocial environment are effective in the compliance with the treatment and the course of the treatment. Social support directly affects the mental state of the individual. The social support that patients receive from their families and relatives during the cancer diagnosis and treatment processes greatly reduces the mental problems that may arise. This study was conducted to determine the relationship between social support and anxiety in early stage breast cancer patients receiving chemotherapy. 150 cancer patients who were treated at Acıbadem Maslak Hospital and Acıbadem Altunizade Hospital Medical Oncology Clinics between September 2021 and March 2022 were included in the study. Three data collection tools were used in the study, namely Personal Information Form, Beck Anxiety Scale (BAS), and Cancer Patient Social Support Scale (CSSSS). SPPS 25 statistical package program was used to evaluate the data. Levene test, Shapiro-Wilk, Student's t Test, Tukey HSD, Bonferroni-Dunn, independent groups ttest, kruskall wallis, one-way analysis of variance ANOVA, Mann Whitney U, Pearson correlation analysis and Spearman Correlation Coefficient were used in the analysis of the data. There was a moderate statistically significant negative correlation between the BECK Anxiety Scale and the Cancer Patient Social Support Scale. It has been determined that the anxiety levels of early stage breast cancer patients receiving chemotherapy are high and their anxiety levels decrease as the social support level of the patients increases. Our study has shown that social support is very important for patients undergoing cancer treatment.