Sağlık kurumlarında çalışan bireylerin bireysel değerleri ile yaratıcı düşünme yeteneği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between individual values and creative thinking ability of individuals working in health institutions
  1. Tez No: 825646
  2. Yazar: EBRU SAMSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KIROĞLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde yaratıcılık tüm iş kollarında olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle insan yaşamında ve sağlığında önemli bir rolü olan sağlık çalışanlarının yaratıcı düşünme yeteneği ve bu yetenek üzerinde etkili olan faktörlerin bilinmesinde fayda vardır. Bu doğrultuda bireysel değerlerin yaratıcı düşünme yeteneği üzerindeki etkisinin incelenmesi hem teorik hem de uygulama açısından ciddi katkıya sahiptir. Bu çalışmada sağlık kurumlarında çalışan bireylerin bireysel değerleri ile yaratıcı düşünme yeteneği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu ilişkiyi incelemek üzere tanımlayıcı araştırma modeli ve veri toplamak üzere anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kars ilindeki farklı sağlık örgütlerinde görev yapan sağlık çalışanları ve örneklemi de bu örgütlerden kolayda örnekleme yoluyla ulaşılabilen 408 sağlık personeli oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışanlara Khatena – Torrance Yaratıcı Algılama Envanteri ve Portre Değerler Anketi uygulanarak veri toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre güvenlik değer boyutu dışında yer alan tüm değerlerin yaratıcı düşünme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ancak negatif yönde bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda güç, başarı, hazcılık, uyarılım, öz yönelim, evrenselcilik, iyilikseverlik boyutlarının yaratıcı düşünme istatistiksel olarak 0,01 anlamlılık düzeyinde etkilediği ve uyma-geleneksellik boyutunun ise yaratıcı düşünme yeteneğini 0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yaratıcı düşünme düzeyinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışılan bölüm, iş deneyim süresi, çalışılan pozisyon, içinde yetişilen kültür değişkenlerine göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Bununla birlikte çocuğu olan bireylerin olmayanlara göre, kendini yaratıcı olarak tanımlamayanların tanımlayanlara göre, hanede çok kültüre sahip olmayanların olanlara göre daha fazla yaratıcı düşünme yeteneğine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, creativity has an important place in the field of health, as in all business lines. For this reason, it is useful to know the creative thinking ability of healthcare professionals, who have an important role in human life and health, and the factors that affect this ability. In this respect, examining the effect of individual values on creative thinking ability has a serious contribution both in theory and in practice. In this study, it is aimed to examine the relationship between the individual values of individuals working in health institutions and their creative thinking ability. A descriptive research model was used to examine this relationship and a survey method was used to collect data. The population of the research consists of health workers working in different health organizations in Kars province and the sample consists of 408 health personnel who can be easily reached by convenience sampling from these organizations. In this context, data were collected by applying the Khatena – Torrance Creative Perception Inventory and Portrait Values Questionnaire to the employees. According to the research findings, it was concluded that all values except the security value dimension had a statistically significant but negative effect on creative thinking. In this direction, it was concluded that the dimensions of power, achievement, hedonism, stimulation, self-direction, universalism, benevolence statistically affected creative thinking at the 0.01 significance level, and the conformity-tradition dimension statistically affected the creative thinking ability at the 0.05 significance level. In addition, it was determined that the level of creative thinking did not differ according to the variables of gender, age, marital status, educational status, department, duration of work experience, position, and culture. On the other hand, it has been determined that individuals who do not have children have more creative thinking ability than those who do not define themselves as creative, and those who do not have many cultures in the household.