Özbek Türklerinin ninnileri (Yazılı kaynaklara dayalı olarak)
Lullabies of Uzbek Turks (Based on written sources)
- Tez No: 825645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA PETROVICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Ninni, genel anlamıyla ağlayan çocuğu sakinleştirme, uyutma gibi fonksiyonlara sahiptir. Bu esnada söyleyici tarafından metin içerisinde duygu ve düşüncelerin, sevgi, övgü, yerme sözcükleriyle ifade edilerek, yansıtılmaktadır. Dolayısıyla, belirli bir ezgisi olan bu Halk Edebiyatı ürünü dünyanın her köşesinde çocuklara söylenerek uyutulmaktadır. Tarihin en eski dönemlerinden itibaren, günümüze kadar gelişim göstererek gelen ve devam ettirilmesi bakımından değişime uğrayan unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle, teknoloji çağının getirmiş olduğu ve annelerin çalışma hayatına atılması gibi toplumsal normların değişimiyle, bu türün icra edilme fonksiyonundan sıyrılarak, dinletme işlevini üstlendiğini söylenebilir. Buna bağlı olarak ninni, Türkiye sahası başta olmak üzere Özbek Sözlü Edebiyatı'nda önemli bir konuma sahiptir. Bu konumu yapılacak çalışmada, ninni metinlerini derinlemesine inceleme, içeriğini daha da aydınlatmak ve farklı özelliklerini ortaya çıkarmak bağlamında ele alınıp, değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Lullaby, in general terms, has functions such as calming and sleeping the crying child. In the meantime, the singer reflects his/her feelings and thoughts in the text by expressing them with words of love, praise and criticism. Therefore, this Folk Literature product, which has a specific melody, is sung to children in every corner of the world. Since the earliest periods of history, it is among the elements that have developed and developed until today and have undergone changes in terms of its continuation. In particular, with the change in social norms brought about by the age of technology and the change in social norms such as the employment of mothers, we can say that this genre has been stripped of its function of being performed and has assumed the function of listening. Accordingly, lullaby has an important position in Uzbek Oral Literature, especially in Turkey. This position will be examined and evaluated in the context of in-depth examination of lullaby texts, further illuminating its content and revealing its different features.