Endüstrı̇ 4.0 dı̇jı̇tal dönüşümde dünya ve Türkı̇ye'de mevcut durum: TR41 bölgesı̇nde endüstrı̇ 4.0 farkındalığı ı̇ncelemesı̇
Current situation in the world and Turkey in industry 4.0 digital transformation: Industry 4.0 awareness review in TR41 region
- Tez No: 825652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV. Sanayi Devrimi şeklinde isimlendirilen ve ilk kez 2011 senesinde Almanya'daki Hannover fuarında tanıtılmış olan Endüstri 4.0 teknolojileri ile global ölçekteki iktisadi çalışmalarda ciddi değişmelerin oluşması beklenir. IV. Sanayi Devrimi'nin beraberinde getirmiş olduğu söz konusu değişme bilhassa üretim sektöründe mühim gelişmeler oluşturacaktır. Buradan yola çıkarak, devrimi yakalama süratine dayalı olarak oluşacak kimi rekabete dayalı avantajlar pek çok ülkenin gündemindeki mühim bir husustur. Ülkemizin de endüstrisini yeni devrime tam ve süratli bir biçimde adapte edip bunun avantajlarını elde etmeyle ilgili uzun vadeli hedeflerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Araştırmamız temelde, ülkemizde bölgesel seviyede Endüstri 4.0'da dair farkındalığın üretim sektörü bağlamında incelenmesini hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, Endüstri 4.0'a dönük işletme hedefleriyle altyapısının ele alınması da araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, İç Anadolu Bölgesi'yle Marmara Bölgesi'ni birbirine bağlayan TR41 bölgesi sanayi kümelenmesinin yer aldığı illerinden Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinin oluşturduğu TR41 bölgesindeki 90 işletmeden online anketlerle sağlanmış bir veri setinin üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırma, konunun TR41 bölgesi merkezinde ilk defa incelenmesi açısından alan yazına orijinal bir katkıda bulunmak amacındadır.
Özet (Çeviri)
It is expected that radical changes will take place in global economic activities with Industry 4.0 technologies, which is called the Fourth Industrial Revolution and was first introduced at the Hannover fair in Germany in 2011. This change brought about by Fourth Industrial Revolution will lead to important developments especially in the manufacturing industry. In this respect, some competitive advantages that will emerge depending on the speed of catching the revolution is an important issue on the agenda of many countries. As a developing country, it is seen that Turkey has long-term goals to adapt its industry fully and quickly to the new revolution in order to gain these advantages. This study basically aims to examine Industry 4.0 awareness at the regional level in Turkey, specifically for the manufacturing industry. In addition, examining the company objectives and infrastructure status for Industry 4.0 is among objectives of the study. In this context, analyzes were made on a data set obtained through online surveys from 90 companies in TR41 region consisting of Bursa, Eskişehir and Bilecik, which are among provinces of TR41 region industrial cluster connecting Central Anatolia Region and Marmara Region. The study aims to make a unique contribution to literature in terms of examining the subject for the first time in TR41 region.