Çevik dış milk-run sistemleri için çok amaçlı tamsayılı matematiksel model önerisi
A multi-objective integer mathematical model proposal for agile external milk-run systems
- Tez No: 825665
- Danışmanlar: DOÇ. İHSAN EROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Milk-run sistemi, kısa tedarik süreleri ve düşük stoklarla sık sık küçük partili teslimatlara olanak sağlayan döngüsel bir malzeme dağıtım sistemidir. Literatürde, milkrun sistemleri dış ve iç milk-run sistemi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu çalışma, dış milk-run turlarının maliyetinin en küçüklenmesi için çok amaçlı tamsayılı bir matematiksel model sunmakta ve literatürde henüz çok fazla ilgi görmeyen çevik dış milk-run sistemlerini tartışmaktadır. Önerilen model Lingo yazılımı kullanılarak kodlanmış ve etkinliği hem gerçek hayat problemi hem de rastgele oluşturulmuş test problemleri kullanılarak gösterilmiştir. Önerilen model, gerçek hayat problemi ve çoğu test problemi için en uygun çözümü yaklaşık birkaç saniye içinde tespit edebilmiştir. Sonuçlar, önerilen matematiksel modelin çevik ortamlardaki dış milk-run sistemleri için kullanışlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A milk-run system is a cyclical material delivery system that enables frequent small-batch deliveries with short lead times and low inventories. In the literature, milkrun systems are classified into external and internal categories. This study presents a multi-objective integer mathematical model for the cost minimisation of external milkrun tours and discusses agile external milk-run systems, which have yet to receive much attention in the literature. The proposed model was coded using the Lingo software, and its effectiveness was shown using both a real-world problem and randomly generated test problems. The proposed model found the optimal solution for real-world and most test problems in approximately a few seconds. The results have shown that the proposed mathematical model for external milk-run systems in agile environments is useful.