Turizm paydaşlarının engelli bireylerin toplumsal sorunlarına yönelik bakış açıları: Çanakkale ili örneği
Tourism stakeholders' perspectives on social problems of disabled individuals: The example of Çanakkale province
- Tez No: 825664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada engelli bireylerin toplumsal, eğitim, istihdam, yoksulluk, sağlık, erişilebilirlik ve ayrımcılık alanlarında karşılaştıkları sorunların turizm paydaşlarının bakış açıları ile değerlendirilmesi yapılarak, Çanakkale ili örneği incelenmiştir. Tez çalışmasının ilk bölümünde paydaş kavramı, önemi ve turizm paydaşları noktasında kavramsal tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde engelli birey, engellilik türleri ve engelli bireylere yönelik tutum ve davranışlara değinilmiştir. İkinci bölümün ikinci kısmında kavramsal tanımlamaları yapılan turizm paydaşlarının engelli bireylere yönelik bakış açıları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Çanakkale İli örneği alan çalışmasının bulguları yer almaktadır. Bulgular için yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çanakkale ilinde bulunan farklı turizm paydaşlarının katılımı ile sağlanan veriler yorumlanmıştır. Yapılan çalışma ile Çanakkale ilindeki turizm paydaşlarının engelli bireylere yönelik bakış açılarının olumlu olduğu görülmüş, engelli bireylerin toplum, eğitim, istihdam, sağlık ve erişebilirlik alanlarında yeterli destek alamadıkları buna bağlı olarak yoksulluk ve ayrımcılığa uğradıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The problems faced by disabled people in the fields of social, education, employment, poverty, health, accessibility and discrimination were evaluated from the perspectives of tourism stakeholders, sample of Çanakkale province was examined. In the first section of the thesis, conceptual definitions were made in terms of the concept of stakeholder, its importance and tourism stakeholders. In the second section, the disabled person, types of disability and attitudes and behaviors towards disabled people were mentioned. In the second section of the second part, the perspectives of the tourism stakeholders, of which conceptual definitions were made, towards disabled individuals were discussed. In the third section, the findings of the sample of Çanakkale Province field study are presented. Structured interview method was used for the findings. The datas provided by the participation of different tourism stakeholders in Çanakkale province were interpreted. With this study, it was concluded that the perspectives of the tourism stakeholders in Çanakkale towards the disabled individuals were positive, and it was revealed that the disabled individuals could not receive sufficient support in the fields of society, education, employment, health and accessibility, and accordingly they suffered from poverty and discrimination.